/ / Raisa Petrovna Smetanina - duma narciarstwa

Raisa Petrovna Smetanina - duma narciarstwa

Raisa Petrovna Smetanina - radziecka narciarz,pięciokrotny mistrz olimpijski. Wielokrotny mistrz ZSRR i świata. Zdobyła ponad 20 medali na różnych dystansach. W 1993 roku w Paryżu została uhonorowana nagrodą Fair Play za godny przykład kariery sportowej.

Dzieciństwo

Raisa Petrovna Smetanina (patrz zdjęcie poniżej) urodziła się we wsi Mokhcha (Komi ASSR) w 1952 roku. Rodzice przyszłego mistrza byli dziedzicznymi hodowcami reniferów.

Dziewczyna wcześnie przystosowała się do tego życia i do wszystkiegosercem zakochała się w tundrze, jej powietrzu, bezkresnych przestrzeniach, ciszy, błękitnych jeziorach ... Tutaj zyskała niezależność, spokój, umiejętność pozbycia się samotności - wieczny towarzysz narciarza w walce o dystans.

Rodzina Smetaninów składała się z pięciu braci:Ivan, Ilya, Gennady, Fyodor, Vladimir - i dwie siostry: Olya i Raya. Od wczesnego dzieciństwa uczyli się jeździć na nartach, ponieważ w tundrze był to główny środek transportu. Narty zostały odziedziczone i przyszedł czas, kiedy wpadły w ręce Raisy.

Region północny prowadził aktywne życie sportowe.Dwóch dyrektorów miejscowych szkół było wielkimi fanami narciarstwa i regularnie organizowało konkursy dla dzieci, a także kręciło o tym filmy. W weekendy ciągle się odwiedzali i wymieniali poradami, szukając nowych metod treningowych. Swoim entuzjazmem udało im się rozpalić nie tylko uczniów, ale także dzieci z całej okolicy.

Raisa Petrovna Smetanina

Pierwsze konkursy i studia

Po raz pierwszy Raisa wygrała Młodzieżowy Championat w Peczorzemistrzostwa republiki. Dziewczyna zajęła drugie miejsce. Po szkole Smetanina Raisa Petrovna przeniosła się do Syktywkaru, aby wstąpić do szkoły pedagogicznej. Tutaj poznała swojego pierwszego trenera, Niemca Kharitonova i zaczęła poważnie uprawiać narciarstwo. Po ukończeniu college'u w 1970 Raisa została zabrana do stowarzyszenia sportowego Urozhay jako członek drużyny narodowej.

Wczesna kariera

W 1971 roku Raisa Petrovna Smetanina została wpisana jako trener reprezentacji ZSRR na listę kandydatów do udziału w igrzyskach olimpijskich.

Najtrudniejszym rokiem dla sportowca był 1972 rok,kiedy ona, aby nauczyć się wszystkich sztuczek narciarskich, ciężko pracowała. Jej trenerem był Wiktor Iwanow, a dziewczyną opiekowała się Galina Kulakowa. Dzięki temu Raisa pokazała dobre wyniki, zajmując trzecie miejsce na mistrzostwach kraju (5 i 10 km.).

smetanina raisa petrovna

Pierwsze złoto

1974 przyniósł sportowcowi pierwsze złoto.Raisa Petrovna Smetanina wygrała ją w sztafecie drużynowej na Mistrzostwach Świata w Falun. Na igrzyskach olimpijskich w Innsbrucku radziecka drużyna miała kłopoty. Galina Kulakova nie była w stanie poprowadzić zespołu ze względów zdrowotnych. Jej miejsce zajęła Smetanina.

Młody narciarz pokonał pięciokilometrowy dystansgenialnie, ale stracił złoto na rzecz Heleny Tekalo, tracąc z nią tylko sekundę. Raisa pracowała z trenerem nad błędami i opracowała strategię na następny wyścig. To zaowocowało, a Smetaninie udało się ominąć wszystkich rywali na dystansie dziesięciu kilometrów. Wynik igrzysk to dwa złote i jeden srebrny medal.

raisa petrovna smetanina zdjęcie

Nowe zwycięstwa

Na igrzyskach olimpijskich w 1980 roku Smetanina Raisa Petrovnazapisał się w historii narciarstwa jako pierwszy zawodnik, który dwukrotnie zdobył podium w konkursach indywidualnych. Na Mistrzostwach Świata w 1982 roku zawodnik zdobył złoty medal na dystansie 20 kilometrów, stając się jedynym radzieckim narciarzem, który znalazł się w pierwszej szóstce.

Sukcesem dla Raisy były również XIV Igrzyska Olimpijskie. Zdobyła dwa srebrne medale (10 i 20 km.). A Puchar Świata w 1985 roku przyniósł jej złoto (sztafetę) do jej skarbonki.

Igrzyska olimpijskie w 1988 roku również można uznać za udane.W wyścigu dziesięciokilometrowym Raisa zdobyła srebro, a na dwadzieścia kilometrów brąz. Następnie nasi pozostali narciarze Reztsova i Tichonova zdołali stanąć na podium.

Transfer doświadczeń

Uświadomienie sobie, że kiedyś kariera sportowa będziezakończy, Raisa Petrovna Smetanina opiekowała się młodymi sportowcami z drużyny. Podjęła edukację nowego pokolenia rosyjskich narciarzy. Raisa Petrovna osobiście pokazała dziewczynom, jak wytrwałości i pracowitości potrzebują, aby osiągnąć swoje cele. Uznany narciarz nieustannie narzuca im wysokie tempo, zarówno na treningach, jak i na zawodach.

biografia smetanina raisa petrovna

Ostatnie zwycięstwo

W 1992 roku Smetanina Raisa Petrovna, biografiaprzedstawiony w tym artykule pojechał na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Albertville. Czterdziestoletni zawodnik pojawił się na torze narciarskim pod drugim numerem. Na dystansie dziesięciu kilometrów zajęła czwarte miejsce i zdobyła złoto w sztafecie.

To był ostatni medal w karierze RaisyPetrovna. Stało się to symboliczną i kosztowną nagrodą. Teraz wielki zawodnik mógł przejść na emeryturę i przekazać pałeczkę młodym i obiecującym narciarzom. W tym czasie to Lazutina, Vyalbe i Egorova uciekli z Raisą Petrovną na igrzyskach olimpijskich. W swoich wywiadach dziewczyny zawsze powtarzały, że Smetanina wniosła ogromny wkład w narciarstwo, a liczne zwycięstwa reprezentacji narodowej to wyłącznie jej zasługa.

Za sportowe osiągnięcia Raisy Petrovny przywódcy Republiki Komi podarowali jej solidny dom.