/ / Klizačica Kerrigan Nancy: biografija i sportska karijera

Klizačica Kerrigan Nancy: biografija i sportska karijera

Nancy Kerrigan - poznati Amerikanacklizačica. Ona je dvostruka pobjednica zimskih olimpijskih igara, dva puta osvojila medalje na Svjetskom prvenstvu, a također je osvojila i prvenstvo SAD-a. Zbog intriga u reprezentaciji, napadnuta je, što može utjecati ne samo na sportsku karijeru, već i na zdravlje u cjelini.

Biografske informacije

Kerrigan Nancy rođena je 1969. godine u malomAmerički grad Woburn, Massachusetts. Djevojka je prvi put probala klizaljke i postala joj 6 godina. Dvije godine kasnije počela je trenirati klizanje, a sa devet godina osvojila je prvi put na dječjim natjecanjima.

Prvi trener budućeg prvaka bio je TeresaMartina. Kada je Nancy navršila 16 godina, njezin novi mentor bila je Denise Morrisay, koju su ubrzo zamijenile Mary i Ivi Scotwold. Trener je ostao s Kerrigan do kraja sportske karijere.

napad na kerrigan

Godine 1987. Kerrigan Nancy se glasno izjasnilana juniorskom prvenstvu. Osamnaestogodišnji klizač osvojio je samo 4. mjesto, ali je prisilio vodeće stručnjake u ovom sportu da razgovaraju o sebi. Nakon 4 godine, Nancy je osvojila broncu na prvenstvu SAD-a. Ovaj rezultat joj je omogućio sudjelovanje na Svjetskom prvenstvu, gdje je Kerrigan ponovno treći.

Na Olimpijadi-90 u Albervilleu, klizačica je pokazala jedan od najboljih programa i zasluženo osvojila brončanu medalju.

Napad na sportaša

Prije Olimpijade - 94, jedan od najvažnijihincidenti u povijesti klizanja. Nancy Kerrigan i Tonya Harding natjecale su se za pravo natjecanja u SAD-u. Potonji, koji se žele riješiti svog suparnika, postao je sudionik zavjere.

Nancy Kerrigan i Tonya Harding

Shane Stant dobio je zadatak da napadne Nancy islomiti joj nogu. Nakon što je pronašao sportaša u Detroitu, napadač se iskrao i udarao Nancy Kerrigan palicom na bedro. Napad je bio tako neočekivan da ga nitko nije mogao zaustaviti.

Srećom za sportaša, sve je ispalo samoteške ozljede. Ovaj incident izazvao je vrlo glasan skandal u američkom i svjetskom klizanju. Začudo, Tonya Harding je uspjela izbjeći kaznu, pa čak i nastupiti na Olimpijskim igrama, gdje je kao rezultat dobila samo osmo mjesto.

Propustivši američko prvenstvo zbog ove ozljede,klizačica je ipak završila sa svojim prijestupnikom u reprezentaciji svoje zemlje. Kerrigan Nancy uspjela je u potpunosti vratiti svoju formu i osvojila je srebrnu medalju na Olimpijskim igrama u Lillehammeru, izgubivši samo od Ukrajinke Oksane Baiul.

Osobni život

Nakon završetka sportske karijere, Nancy se udala za svog sportskog agenta i rodila troje djece: Matthewa, Briana i Nicole. Obitelj živi u američkom gradu Linfieldu.

kerrigan nancy

Kerrigan Nancy nije se u potpunosti rastala od umjetničkog klizanja. Rado je prihvatila poziv za sudjelovanje na raznim natjecanjima poput "Ledenog rata" i "Prvaka na ledu".

Bivša klizačica vodila je vlastiti sportprijenosa, a djelovao je i kao komentator na raznim natjecanjima. Kerrigan je autorica udžbenika za umjetničko klizanje Artistry on Ice. 2004. Nancy je primljena u američku dvoranu za umjetničko klizanje.