/ / Фигура скейтър Кериган Нанси: биография и спортна кариера

Фигура скейтър Кериган Нанси: биография и спортна кариера

Нанси Кериган - известен американецфигурно пързаляне. Тя е два пъти победител в Зимната олимпиада, два пъти е спечелила медали на световното първенство, а също така е спечелила американското първенство. Поради интриги в националния отбор, на нея беше нанесена атака, която може да засегне не само спортната й кариера, но и нейното здраве като цяло.

Биографична информация

Кериган Нанси е родена през 1969 г. в малкаАмерикански град Уобърн, Масачузетс. Момичето се опита за пръв път с кънки и стана на 6 години. Две години по-късно започва да посещава фигурно пързаляне, а на 9-годишна възраст печели първото място в детските състезания.

Първият треньор на бъдещия шампион беше ТерезаМартин. Когато Нанси навършила 16 години, новият й наставник бе Денис Морисай, който скоро бе заменен от Мария и Иви Скоуолд. Този тренировъчен тандем остана с Кериган до края на спортната й кариера.

kerrigan nancy assault

През 1987 г. Кериган Нанси силно се обявив младежкия шампионат. 18-годишният фигурист, спечелил само 4-то място, но накара водещите експерти в този спорт да говорят за себе си. След 4 години Нанси спечели бронзовия американски шампионат. Този резултат й позволи да участва в Световното първенство, където Кериган отново беше трети.

На Олимпиадата-90 в Alberville, скейтърът показа една от най-добрите програми и заслужено спечели бронзов медал.

Атака срещу спортист

Преди Олимпиадата-94, един от най-многосилни инциденти в историята на фигурно пързаляне. Нанси Кериган и Тоня Хардинг се състезаваха за правото да се състезават в САЩ. Последният, искайки да се отърве от конкурента си, стана участник в конспирацията.

Нанси Кериган и Тоня Хардинг

Шейн Стант бе назначена да атакува Нанси иразбийте крака. След като открил състезател в Детройт, нападателят се промъкнал и удрял Нанси Кериган с палка на бедрото. Атаката беше толкова неочаквана, че никой не можеше да го спре.

За щастие на състезателя, всичко се оказа самотежко нараняване. Този инцидент предизвика много силен скандал в американското и световно фигурно пързаляне. Странно е, че Тоня Хардинг успя да избегне наказание и дори да се представи на Олимпиадата, където тя взима само осмо място.

Пропустив из-за этой травмы чемпионат США, фигуристката все пак се е събрала с нарушителя си в националния отбор на своята страна. Кериган Нанси успя напълно да възстанови формата си и спечели сребърен медал на Олимпиадата в Лилехамер, като загуби само украинския Оксана Баюл.

Личен живот

След като завърши спортната си кариера, Нанси се омъжи за спортния си агент и роди три деца: Матю, Брайън и Никол. Семейството живее в американския град Линфийлд.

kerrigan nancy

Кериган Нанси не се раздели напълно с фигурното пързаляне. Тя прие с удоволствие поканата за участие в различни състезания, като Ледени войни и Шампиони на лед.

Бившият скейтър води собствените си спортоветрансфер, а също и като коментатор на различни състезания. Кериган е автор на учебник по техниката на фигурно пързаляне "Изкуство на лед". През 2004 г. Нанси влиза в американската пързалка.