/ / Джердан Шакири: футболна кариера

Джаред Шакири: футболна кариера

Джердан Шакири - швейцарски професионалистфутболист от албански произход играе като крило в английския клуб Стоук Сити и националния отбор на Швейцария. За феноменалната си игра той получи такива прякори като Алпийски Меси и Вълшебното джудже. Играчът има добра скорост, дрибъл и точен удар. Перфектно владеещ двата крака, той е известен с непредсказуемостта си на терена. Преди това е играл в такива известни клубове като швейцарски Базел, германския Байерн Мюнхен и италианския интернационал. Той играе в швейцарския национален отбор от 2010 г., към октомври 2017 г. имаше 57 мача и вкара 18 гола.

Джердан Шакири

биография

Джердан Шакири е роден на 10 октомври 1991 г. презград Гнилане (Социалистическа федеративна република Югославия, сега Република Косово). Когато човекът навърши една година, семейството му емигрира в Швейцария. От осемгодишна възраст започва да играе футбол, играе в Академия на август. От 2001 г. до 2009 г. действа като част от младежкия отбор „Базел“. На петнайсетгодишна възраст той е обявен за най-добрият играч в турнира за Купата на Швейцария под 15 години. Той искаше да подпише много известни европейски клубове, но човекът реши да остане в „Базел“.

Начало на професионална кариера в Базел

През 2009 г. Джердан Шакири подписа с клубапрофесионален договор и започва да играе в голямата футболна лига в Швейцария. Дебютният мач се проведе на 12 юли 2009 г. срещу клуб St. St. Gallen в AFG Arena. Четири месеца по-късно той отбеляза дебютния си гол в мача срещу Xamax (общ резултат в полза на Базел 4-1).

През декември 2011 г. в мача на Шампионската лига срещу Манчестър Юнайтед той отбеляза две асистенции, като по този начин помага на отбора да спечели с резултат 2-1.

Като част от швейцарския клуб той игра 3 сезона (проведе 92 срещи и записа 18 гола за своята статистика). Джердан Шакири е трикратен шампион на Швейцария и двукратен носител на купата на Швейцария.

Кариера в Байерн Мюнхен

9 февраля 2012 года Basel объявил, что Шакири става член на германския клуб Байерн. Швейцарският клуб спечели за футболиста си 11,6 милиона евро. Договорът е подписан на четири години, заплатата на Джердан се увеличава до 2 милиона евро годишно.

Статистика на Джердан Шакири

10 юни 2012 г. дебютира в приятелскимач срещу Унтерхахинг, който завърши с победа на "баварците" с резултат 1-0. След 20 дни той изигра дуел в рамките на DFD-Pokal срещу Ян Регенсбург (заменен през 2-ра половина), в който стана автор на втория отбелязан гол, както и съавтор на следващите два гола - асистенции на Марио Манджукич и Клаудио Писаро (4-0 ).

Като част от "немската кола" той игра до 2015 г., изкара 52 мача и вкара 12 гола. Тук той спечели общо 9 трофея, включително победа в Шампионската лига през 2013 година.

Отиваме в Internazionale Milano

През януари 2015 г. той подписа споразумение сИнтер Милан за 15 милиона евро. В борбата за трансфера участва и английският Ливърпул, който играчът рязко отказа. Въпреки факта, че договорът е подписан за четири години и половина, Шакири заяви, че иска да играе в Стоук Сити, от който се интересуваше в този момент. Общо Интер изигра 15 мача и вкара един гол.

Кариера в Стоук Сити

В августе 2015 года Stoke City выкупил Джердана Шакири за 12 милиона паунда, този трансфер се превърна в най-скъпият в историята на клуба. Той дебютира тук 11 дни след подписването на договора в мач срещу Норич Сити, в който вкара асистенция за Бим Диоф (равенство 1-1). Първият гол за "Стоук" отбеляза на гол Евертън на 28 декември. В началото на сезон 2017/18 Шакири вкара 7 гола за клуба.

Международна кариера: гол на Джердан Шакири на Евро 2016

От 16-годишна възраст започва да представляванационален отбор на международни турнири. Той премина през всички възрастови категории на младежкия отбор. Като част от първия отбор той прекара един мач на Световното първенство през 2010 г. срещу Италия.

Гол на Джердан Шакири

На ЧЕ-2016 Шакири принял участие во всех 4 матчах неговият екип. В плейофа 1/8 срещу Полша швейцарският крило отбеляза невероятен гол чрез себе си в 83-ата минута на мача от разстояние около 17 метра.