/ / / Biathlete Svetlana Sleptsova: βιογραφία, φωτογραφίες και ενδιαφέροντα γεγονότα

Biathlete Svetlana Sleptsova: βιογραφία, φωτογραφίες και ενδιαφέροντα γεγονότα

Biathlete Svetlana Sleptsova, του οποίου η βιογραφίαπεριγράφεται στο άρθρο μας, είναι ο πρωταθλητής των Ολυμπιακών Αγώνων ως μέρος της ομάδας αναμετάδοσης της Ρωσίας και τρεις φορές νικητής του θερινού παγκόσμιου πρωταθλήματος. Έγινε επανειλημμένα πρωταθλητής και νικητής στα στάδια του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Το 2017, ολοκλήρωσε την αθλητική της καριέρα.

biathlete Svetlana Sleptsova

Βιογραφικά στοιχεία

Η Biathlete Svetlana Sleptsova (η φωτογραφία του αθλητή φαίνεται στο άρθρο) γεννήθηκε τον Ιούλιο του 1986 στην πόλη Khanty-Mansiysk. Ο πατέρας της υπηρέτησε στην αεροπορία και η μητέρα της εργάστηκε ως γιατρός.

Η Σβετλάνα προσελκύθηκε από αθλήματα από την παιδική ηλικία, ενώ η κοπέλα δοκίμασε πολλά είδη, από χορό χορού έως πολεμικές τέχνες.

Στην ηλικία των δέκα ετών, ο Σλέπτσοβα μπήκε για πρώτη φοράτμήμα biathlon μετά την επίσκεψη του προπονητή της τοπικής σχολής αθλητικών νέων για το σχολείο στο οποίο σπούδασε και κάλεσε όλους να δοκιμάσουν αυτό το άθλημα. Η Σβετλάνα ενδιαφερόταν πολύ για την ευκαιρία να χειριστεί όπλα σε τόσο μικρή ηλικία.

Αρκετές φορές το κορίτσι προσπάθησε να εγκαταλείψει το biathlon, αλλά οι προπονητές που την είδαν ως τεράστιο δυναμικό δεν το άφηναν να συμβαίνει κάθε φορά.

Ένα άλλο πρόβλημα με πυκνόπρόγραμμα προπόνησης, υπήρξε επιδείνωση της απόδοσης. Η νεαρή biathlete Svetlana Sleptsova αποφοίτησε μάλλον μέτρια από το σχολείο, αλλά κατάφερε να εισέλθει στο Πανεπιστήμιο Αθλητισμού και Τουρισμού στο Πανεπιστήμιο Ugra. Δεδομένου ότι εκείνη την εποχή γινόταν συχνά νικητής και νικητής διαφόρων εθνικών και διεθνών διαγωνισμών, της επετράπη να σπουδάσει σε ατομικό πρόγραμμα.

Πρώτη αθλητική επιτυχία

Υπό την ηγεσία του πρώτου μέντορα Alexander Korchak, ο διθλήτης Σβετλάνα Σλέπσοβα προπονήθηκε σκληρά, αλλά, δυστυχώς, δεν πέτυχε μεγάλη επιτυχία.

Svetlana Sleptsova biathlete

Το 2000, ο αθλητής άρχισε να προετοιμάζεται γιακατώτερος διαγωνισμός υπό την καθοδήγηση άλλου ειδικού - Mikhail Novikov. Ένα χρόνο αργότερα, κέρδισε τον παν-ρωσικό διαγωνισμό μεταξύ των νέων για το βραβείο του A. Strepetov.

Στην ηλικία των δεκαοκτώ ετών, η Σλέπτοβα έλαβε μέρος για πρώτη φορά στο παγκόσμιο πρωτάθλημα U-19 στο γαλλικό Ot-Morien. Το υψηλότερο επίτευγμα ήταν η τέταρτη θέση στο ρελέ.

Ένα χρόνο αργότερα, σε παρόμοιους διαγωνισμούς στο Kontiolahti, έγινε η παγκόσμια πρωταθλητής στον ατομικό αγώνα. Εκτός από αυτό το επίτευγμα, πρόσθεσε ένα χάλκινο μετάλλιο για το ρελέ στη συλλογή βραβείων της.

Το 2006, Svetlana Sleptsova - biathleteΡωσική ομάδα νέων. Στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Presque Isle ως μέλος της ομάδας ρελέ, γίνεται ο χάλκινος μετάλλιος του διαγωνισμού. Την ίδια χρονιά στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο κέρδισε ένα ασημένιο μετάλλιο στην αναζήτηση.

Το 2007 έφερε πολλά επιτεύγματα στη Sleptsova.Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Val Martello (Ιταλία), η Svetlana έγινε πρώτα η καλύτερη στο σπριντ και στη συνέχεια επιβεβαίωσε την ηγεσία της στην επιδίωξη. Από το ηπειρωτικό πρωτάθλημα, η Ρωσίδα έφερε ένα ολόκληρο σύνολο βραβείων. Εκτός από το χρυσό για το σπριντ και το ρελέ, κέρδισε το ασήμι σε ένα parsuit και το χάλκινο σε έναν ατομικό αγώνα.

Μετά από τέτοιες λαμπρές παραστάσεις, η Svetlana Sleptsova επιτρέπεται να μιλήσει στα στάδια του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Επαγγελματική σταδιοδρομία αθλητικών

Στη σεζόν 2006/07, η Svetlana Sleptsova είναι μια αθλήτριαως μέρος της κύριας ρωσικής ομάδας σε διεθνείς διαγωνισμούς. Για πρώτη φορά στη σκηνή του Παγκοσμίου Κυπέλλου, πήγε στην πίστα στο Σλοβενικό Pokljuka, αλλά δεν έδειξε πολύ καλά αποτελέσματα εκεί. Στη δεύτερη προσπάθεια, η Σλέπσοβα κατάφερε να βάλει τους πρώτους πόντους στον αγώνα κούρσας στο Λάχτι. Ως αποτέλεσμα, πριν από το τέλος του διαγωνισμού, η Σβετλάνα σημείωσε 45 πόντους και κατέλαβε την 55η θέση στη συνολική κατάταξη.

Η επόμενη σεζόν έφερε τον Ρώσο διθλήτηπαγκόσμια αθλητική φήμη. Στο δεύτερο στάδιο του Hochfilzen, ο Sleptsova χτύπησε για πρώτη φορά στο βάθρο, παίρνοντας τη δεύτερη θέση στο ρελέ. Στο Pokljuka, επανέλαβε αυτό το επίτευγμα.

Βιογραφία Sathlana Sleptsova biathlete

Η σκηνή στο Oberhof έγινε για τον biathlete SvetlanaΓυαλιστερό γυαλιστερό. Εκτός από το χάλκινο στο ρελέ, κέρδισε για πρώτη φορά ένα βραβείο σε ατομική πειθαρχία - έγινε η δεύτερη στο σπριντ. Στη σκηνή στο Ruhpolding, η Svetlana έγινε και πάλι η τρίτη στο ρελέ και στον αγώνα σπριντ - η δεύτερη (μετά τον αποκλεισμό της Kaisa Varis Sleptsova απονεμήθηκε στην πρώτη θέση).

Μετά από επιτυχημένες παραστάσεις στο Antholz, ένας αθλητήςανακοινώθηκε για πρώτη φορά στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Εδώ γίνεται επίσης χάλκινο μετάλλιο στο μικτό ρελέ. Αλλά το πιο γοητευτικό για τη Σλέπτοβα ήταν το τελικό στάδιο στο Χολμένκολεν, όπου κέρδισε λαμπρά το σπριντ και το κυνήγι.

Την επόμενη σεζόν, η Σβετλάνα έγινε παγκόσμιος πρωταθλητήςστο ρελέ. Στα στάδια του Παγκόσμιου Κυπέλλου, ανέβηκε στο βάθρο έξι φορές, και στο Χοχφίλζεν πήρε το υψηλότερο βήμα στο βάθρο για να κερδίσει τον αγώνα σπριντ.

Η σεζόν 2009/10 ήταν για μια αθλήτρια σε ζωντανή μετάδοσηαίσθηση του "χρυσού". Εκτός από τέσσερις νίκες και δύο βάθρα στα στάδια του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Sleptsova, μαζί με τους Bogaliy-Titovets, Zaitseva και Medvedtseva, αφού κέρδισαν τον αγώνα ρελέ, έγιναν Ολυμπιακοί πρωταθλητές στο Βανκούβερ.

Ο Σβετλάνα πέρασε με επιτυχία δύο μετα-Ολυμπιακές σεζόν, αρκετές φορές στο βάθρο τόσο σε ομάδες όσο και σε ατομικούς κλάδους.

Μειωμένα αποτελέσματα

Πριν από την σεζόν 2012/13 να διθλιώσει τη ΣβετλάναΗ Sleptsova υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση στο γόνατο, γι 'αυτό έχασε μέρος της προετοιμασίας του διαγωνισμού. Εξαιτίας αυτού, ο αθλητής έδειξε πολύ κακά αποτελέσματα σε δύο στάδια και στη συνέχεια ουσιαστικά δεν είχε καμία απόδοση μέχρι το τέλος του τρέχοντος έτους και σχεδόν ολόκληρο το επόμενο.

Μετά από δύο ανεπιτυχείς σεζόν ανέλαβε η Sleptsovaμια άλλη προσπάθεια να επιστρέψει στην ελίτ του κόσμου biathlon το 2016. Αλλά τα αποτελέσματα δεν ήταν και πάλι ενθαρρυντικά - το καλύτερο ατομικό επίτευγμα ήταν η 24η θέση στην επιδίωξη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Svetlana blindsova biathlete φωτογραφία

Θριαμβευτική αναχώρηση

Κατά τη διάρκεια του καλοκαιρινού παγκόσμιου πρωταθλήματος 2017 Η Svetlana Sleptsova είχε πολύ καλή απόδοση. Αλλά μετά από νίκες στο μικτό ρελέ και το σπριντ, ανακοίνωσε το τέλος της αθλητικής της καριέρας. Η αθλητής εξήγησε αυτήν την απόφαση με αλλαγές στην προσωπική της ζωή. Μετά την ανακοίνωσή της, η Sleptsova πραγματοποίησε την τελευταία της επιδίωξη, στην οποία κέρδισε το τρίτο και τελευταίο χρυσό μετάλλιο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος.