Το City Hospital 19 (Rauchfus) είναι το μόνοένα πολυεπιστημονικό ιατρικό ίδρυμα για ανηλίκους που βρίσκεται στο ιστορικό κέντρο της Αγίας Πετρούπολης. Παρέχει επαγγελματική ιατρική περίθαλψη, χρησιμοποιώντας σύγχρονες μεθόδους έρευνας και θεραπείας ασθενειών στο έργο της.
Η υψηλότερη άδεια του Κυρίαρχου Αυτοκράτορα περίπουο σχηματισμός του Παιδικού Νοσοκομείου του Πρίγκιπα του Όλντενμπουργκ δημοσιεύθηκε στις 30 Σεπτεμβρίου 1864 - την 25η επέτειο της δημόσιας υπηρεσίας του Αυτοκρατορικού Υψηλού Του στο Τμήμα Mariinsky. Η ίδρυση της κλινικής ξεκίνησε ακριβώς 3 χρόνια αργότερα - στις 30 Σεπτεμβρίου 1867, και ο φωτισμός και το άνοιγμά της την ίδια ημέρα το 1869. Το Παιδικό Νοσοκομείο του Πρίγκιπα του Όλντενμπουργκ χτίστηκε λαμβάνοντας υπόψη όλες τις επιστημονικές ανακαλύψεις και επιτεύγματα εκείνης της εποχής. Η αρχή της λειτουργίας και του εξοπλισμού του ιδρύματος ξεπέρασε σε μεγάλο βαθμό τη δομή όλων των υπαρχόντων νοσοκομείων αυτού του προφίλ στη Ρωσία και την Ευρώπη. Η κατασκευή πραγματοποιήθηκε με φιλανθρωπικά κεφάλαια από το Τμήμα Ιδρυμάτων της Αυτοκράτειρας Μαρίας, καθώς και με προσωπικές μεταφορές από τον Πρίγκιπα του Όλντενμπουργκ. Η ανάπτυξη ενός αποτελεσματικού προγράμματος για τη συσκευή ανήκει στον ταλαντούχο παιδίατρο - Karl Andreevich Rauchfus. Ο ακαδημαϊκός της αρχιτεκτονικής Caesar Albertovich Kavos συμμετείχε στην προετοιμασία του σχεδίου ανάπτυξης. Το 1876, σε μια διεθνή έκθεση στις Βρυξέλλες, το Τμήμα Mariinsky απονεμήθηκε επίτιμο δίπλωμα για την αναγνώριση του νοσοκομείου ως υποδειγματικού δείκτη ιατρικού ιδρύματος. Το 1878 πραγματοποιήθηκε η Παγκόσμια Έκθεση του Παρισιού. Το Prince's Hospital of Oldenburg απονεμήθηκε το Μεγάλο Χρυσό Μετάλλιο ως η καλύτερη παιδική κλινική. Τον Ιανουάριο του 1919, το ίδρυμα μετονομάστηκε, του δόθηκε το όνομα του προγραμματιστή - K.A. Rauchfus. Το νοσοκομείο άρχισε να αναπτύσσεται ενεργά. Για την παροχή ιατρικών υπηρεσιών στον μεγαλύτερο αριθμό ασθενών, άρχισαν να ανοίγουν νέα τμήματα το 1925, και ως εκ τούτου ο αριθμός των κρεβατιών αυξήθηκε. Ήδη τον πρώτο χρόνο, υπήρχαν 425 από αυτούς, και μετά από 15 χρόνια - 660. Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, το Παιδικό Νοσοκομείο Rauchfus έχει επεκταθεί σημαντικά. Άνοιξαν εξειδικευμένα τμήματα. Μερικοί από αυτούς δεν είχαν ανάλογα σε ολόκληρη τη Ρωσία. Αυτά είναι, για παράδειγμα, ένα τμήμα ΩΡΛ, ένα γραφείο φυσιοθεραπείας και νευρολογίας.
Με την έναρξη του Μεγάλου Πατριωτικού Πολέμου, περίπουπεραιτέρω ανάπτυξη του νοσοκομείου. Ο KA Rauchfus ήταν εκτός ερώτησης. Το 1941, 163 υπάλληλοι του ιδρύματος κινητοποιήθηκαν στις τάξεις του Κόκκινου Στρατού. Κατά τη διάρκεια των πολέμων, η κλινική λειτούργησε ως νοσοκομείο για τραυματισμένα παιδιά. Εγκαταστάθηκαν εγκαύματα, τραυματίες και πάσχοντες από διατροφική δυστροφία. Το προσωπικό του νοσοκομείου αναγκάστηκε να εργαστεί σε πολύ δύσκολες συνθήκες. Εξαντλημένοι από την πείνα, αξιωματικοί μετέφεραν νερό από τον ποταμό σε έλκηθρα, αποσυναρμολόγησαν παλιά σπίτια για να θερμάνουν το νοσοκομείο και κατά τη διάρκεια των επιδρομών έπρεπε να σβήσουν τις υψηλές εκρηκτικές βόμβες στις στέγες. Οι άνθρωποι πέθαναν από πείνα ακριβώς στις θέσεις τους. Την περίοδο 1941-1942. 63 εργαζόμενοι του παιδικού νοσοκομείου πέθαναν από ασθένεια και πείνα. Όμως, παρά τις κακουχίες και τις φρικαλεότητες του πολέμου, το 1942 διοργανώθηκαν διακοπές για την Πρωτοχρονιά για τους μικρούς ασθενείς και τα δέντρα τοποθετήθηκαν στους θαλάμους.
Με το τέλος του πολέμου, το νοσοκομείο Rauchfus έλαβε μια νέα ώθηση στην ανάπτυξη. Κατά την περίοδο από το 1945 έως το 2007, άνοιξαν νέα υποκαταστήματα, πολλά από αυτά για πρώτη φορά στην Αγία Πετρούπολη. Ανάμεσα τους:
Το 2007το νοσοκομείο, το οποίο περιλαμβάνει το νοσοκομείο Rauchfus (διεύθυνση του ιδρύματος: Ligovsky prospect, 8), έκλεισε για ανασυγκρότηση. Από την ίδρυση της κλινικής, αυτή ήταν η πρώτη και μοναδική περίπτωση που δεν λειτούργησε. Για να συνεχίσει να παρέχει ιατρική περίθαλψη σε παιδιά, άνοιξε ένα τμήμα συμβουλευτικής εξωτερικών ασθενών τον ίδιο χρόνο. Η είσοδος των ασθενών στο νοσοκομείο επανέλαβε το 2010. Τα εγκαίνιά της ήταν μια σημαντική εκδήλωση στην Αγία Πετρούπολη, ο διοικητής της πόλης, V. I. Matvienko, ήταν παρών στην τελετή. Το έργο του τμήματος συνεχίζεται με επιτυχία σήμερα. Την 1η Ιουνίου 2012, την Παγκόσμια Ημέρα του Παιδιού, η εικόνα της Μητέρας του Θεού του Καζάν φωτίστηκε στο παρεκκλήσι της κλινικής Rauchfus. Το νοσοκομείο το τρέχον έτος, 2014, έλαβε το δικό του κέντρο ενδοκρινολογίας.
Η Κλινική Rauchfus είναι ένα νοσοκομείο που είναι ανοιχτόσυνεργασία με ασφαλιστικές εταιρείες, περιφερειακά τμήματα υγείας, φιλανθρωπικά ιδρύματα και ιδιώτες από την Αγία Πετρούπολη ή οποιαδήποτε άλλη περιοχή της Ρωσίας, καθώς και από κοντά και μακριά από το εξωτερικό. Μόνο ειδικευμένοι ειδικοί εμπλέκονται στην παροχή υπηρεσιών επί πληρωμή. Διάφορες περιοχές περιλαμβάνονται στο προφίλ των δραστηριοτήτων που πραγματοποιούνται από το Νοσοκομείο Rauchfus. Τα σχόλια πολλών γονέων μαρτυρούν την υψηλή ποιότητα των υπηρεσιών που παρέχονται στο ίδρυμα. Χάρη στο σύγχρονο εργαστηριακό και διαγνωστικό εξοπλισμό, είναι δυνατή η πλήρης εξέταση του παιδιού στο συντομότερο δυνατό χρονικό διάστημα. Εδώ μπορείτε να λάβετε συμβουλές ή χειρουργική θεραπεία χρησιμοποιώντας σύγχρονες ιατρικές τεχνολογίες. Επιπλέον, το νοσοκομείο προσφέρει ιατρικές εξετάσεις και εξετάσεις σε όλους τους ιατρικούς τομείς (για νηπιαγωγεία, σχολεία).
Η κλινική Rauchfus αναπτύχθηκε με ιδιαίτερο τρόπο. Το νοσοκομείο είναι το πρώτο ίδρυμα σε ολόκληρη την Ευρώπη που πραγματοποίησε:
Για πρώτη φορά στη Ρωσία K.A. Rauchfus:
Το ίδρυμα όχι μόνο εφάρμοσε διάφορες μεθόδους για την ανάπτυξη του Rauchfus. Το νοσοκομείο έγινε η πρώτη κλινική όπου άνοιξαν εξειδικευμένα τμήματα για πρώτη φορά