Πόσο ωραίο να τυλίξεις ένα ζεστό χειμωνιάτικο απόγευμακουβέρτα μόνος σου Δώστε προσοχή σε αυτό το μοντέλο με το στυλ "γιαγιά": είναι πολύ απλό να το φτιάξετε, γιατί βασίζεται σε ένα τετράγωνο μοτίβο. Οι κροσέ σωληνώσεις μοιάζουν με χοντρό δαντέλα, που δίνει την καρό χάρη και την κάνει πολύ ζεστή. Κάθε τεχνίτης που έχει τις πιο βασικές δεξιότητες στο πλέξιμο μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο σε λίγα βράδια, χωρίς να διακόψει την παρακολούθηση των αγαπημένων της τηλεοπτικών εκπομπών.
Πώς να πλέξετε μια κουβέρτα στο παλιό στυλ;
Πρέπει να ξεκινήσετε με την προετοιμασία εργαλείων καιυλικό. Επιλέξτε ένα συνδυασμό χρωμάτων για τη βάση του καρό. Τα νήματα δεν πρέπει να είναι λεπτά, ώστε να είναι ζεστά και να περνούν γρήγορα μια διαδικασία όπως το βελονάκι. Τα τετράγωνα μοτίβα είναι ξεχωριστά μέρη της μελλοντικής κουβέρτας. Πραγματοποιούνται με τον ίδιο τρόπο, αλλά μπορεί να διαφέρουν στο χρώμα. Στην περίπτωσή μας, τα ερείπια από πολύχρωμα νήματα χρησιμοποιήθηκαν για να διακοσμήσουν τη μέση κάθε τετραγώνου. Συνολικά, πρέπει να είναι τουλάχιστον 48 τεμάχια. Αν και, ανάλογα με το πάχος του νήματος και την πυκνότητα του πλεξίματος, ένα τετράγωνο βελονάκι μπορεί να γίνει μικρότερο ή μεγαλύτερο σε μέγεθος. Επομένως, θα είναι απαραίτητο να προσαρμόσετε τον αριθμό των εξαρτημάτων μετά το δέσιμο του δείγματος δοκιμής. Επιλέξτε ένα άγκιστρο τουλάχιστον 3,5, έτσι ώστε ο καμβάς να μην είναι πολύ σφιχτός.
Πώς να πλέκω τετράγωνα μοτίβα; Τα σχήματα είναι πολύ απλά και ορατά στις φωτογραφίες. Ξεκινάμε με το δαχτυλίδι για να το σφίξουμε μετά.
Πλέξαμε 12 διπλές βελονιές.
Στη συνέχεια, προσθέστε 6 διπλές στήλες βελονάκι σε 4 θέσεις - χρησιμοποιούμε τα νήματα του κύριου χρώματος.
Έτσι, αρχίζει να σχηματίζεται ένα τετράγωνο μοτίβο.
Πλέκουμε το επόμενο στρώμα, που αποτελείται από εναλλασσόμενες 6 διπλές βελονιές και 6 μονές βελονιές.
Η τελευταία σειρά εκτελείται με παρόμοιο τρόπο.
Το πρώτο μέρος τελείωσε. Σύμφωνα με αυτό το μοτίβο, πλέκουμε τα υπόλοιπα στοιχεία της κουβέρτας.
Αφού ολοκληρωθούν όλα τα εξαρτήματα, προχωρήστε στη συναρμολόγηση. Συνδέοντας κάθε τετράγωνο μοτίβο, βελονάκι πλεκτό αέρα (τραβήξτε τους όπως φαίνεται στη φωτογραφία).
Διπλώστε τα μέρη πρόσωπο με πρόσωπο.
Συνδέστε κάθε ζεύγος τετραγώνων σε ένα άλλο ζεύγος κ.λπ. Το αποτέλεσμα είναι ένας ολόκληρος καμβάς.
Η τελική εμφάνιση θα δώσει στην κουβέρτα ένα περίγραμμα που δεν το κάνειτον ευθυγραμμίζει μόνο, αλλά γίνεται και η διακόσμηση του. Στην περίπτωσή μας, το ανοιχτό περίγραμμα πλέκεται σύμφωνα με το ακόλουθο σχέδιο. Η πρώτη σειρά - διπλό βελονάκι, Το δεύτερο - διπλό βελονάκι μέσω ενός βρόχου + αέρα. Η τρίτη σειρά - διπλές θέσεις βελονάκι. Το τέταρτο (τελευταίο) - γιορτές πλεξίματος σύμφωνα με το σχήμα: 5 μονό βελονάκι + 12 διπλά βελονάκι στον 3ο βρόχο. Το περίγραμμα μπορεί να γίνει σύμφωνα με τις προτιμήσεις σας. Τα πινέλα από τα υπολείμματα του χρωματιστού νήματος που χρησιμοποιήσατε φαίνονται πολύ ωραία, πλέκοντας κάθε τετράγωνο μοτίβο με βελονάκι. Χρησιμοποιώντας λίγη φαντασία και ακολουθώντας αυτήν την απλή τεχνολογία, μπορείτε να βρείτε και να δημιουργήσετε πρωτότυπα αντικείμενα για το σπίτι σας.