Εκείνη την στιγμή εξαιρετική δημοτικότητααπολάμβανε ένα ελκυσμένο γαλλικό γελοιογραφία της δεκαετίας του '60 για τους φίλους Asterix και Obelix. Μετά από σχεδόν σαράντα χρόνια, ο γάλλος σκηνοθέτης Alain Shaba προσπάθησε να δημιουργήσει κάτι τόσο δημοφιλές, μόνο με τη μορφή μιας ταινίας μεγάλου μήκους. Έτσι γεννήθηκε η εικόνα "Αστερίξ και Οβελίξ: Αποστολή" Κλεοπάτρα ", οι ηθοποιοί των οποίων έδωσαν στο κοινό μια άλλη ιστορία για τις περιπέτειες ενός ακούραστου ζευγαριού Γαλατών.
Christian Clavier - ένας από τους καλύτερους κωμικούςΓάλλοι ηθοποιοί με τους Pierre Richard, Louis de Funes και Gerard Depardieu. Οι θεατές των χωρών της Κοινοπολιτείας Ανεξαρτήτων Κρατών (CIS) είναι περισσότερο γνωστοί για το ρόλο του Ζακ Πριντόχα από την ταινία κωμωδίας του Jean-Marie Poiret "Aliens".
Στην εικόνα "Asterix και Obelix:Οι ηθοποιοί της Κλεοπάτρας Christian Clavier και Gerard Depardieu συνέθεσαν ένα αληθινό ντουέτο: ο μικρός και ευκίνητος Clavier παίζει τον λογικό και συνετό Asterix και ο Gerard Depardieu παίζει τον τεράστιο, ακόρεστο και πολύ κωμικό Obelix. Παρεμπιπτόντως, οι ηθοποιοί δεν είναι η πρώτη φορά που θα συναντηθούν στο συγκρότημα: μαζί δούλεψαν ήδη το 1995 στην κωμωδία "Between an Angel and a Demon".
Учитывая рост и фактуру Жерара Депардье, сложно ήταν να φανταστεί κανείς στο ρόλο του απλού μυαλού, αλλά ηλίθιο Obelix κάποιος άλλος. Παρόλο που στη δεκαετία του 80 ο Depardieu είχε έναν εντελώς διαφορετικό ρόλο: έλαμψε στις οθόνες με το πρόσχημα ενός «σκληρού» τύπου που είναι καλά προσαρμοσμένος στη ζωή, μέτρια κυνικός και, φυσικά, ξέρει πώς να δώσει αλλαγή. Αυτό ήταν ιδιαίτερα εμφανές στα ντουέτα κωμωδίας με τον Pierre Richard, όπου ο τελευταίος πήρε τους ρόλους των ανόητων και ενός muddler, κατά του οποίου ο Depardieu φάνηκε απλώς μια μεγαλοφυία.
Στην κωμωδία Asterix και Obelix:Οι ηθοποιοί "Κλεοπάτρα" Clavier και Depardieu, ή μάλλον οι ήρωές τους στην οθόνη, πήγαν στη διάσωση στον φίλο τους - τον αρχιτέκτονα Roomnabis. Αυτός ο ρόλος στην ταινία έπαιξε ένας λίγο γνωστός ηθοποιός Jamel Debbuz. Στη συνέχεια, ο ηθοποιός εμφανίστηκε σε μια ταινία με τίτλο "Asterix στους Ολυμπιακούς Αγώνες", και πριν ακόμα γυριστεί στην "Cleopatra Mission", ο Jamel έπαιξε Lucien στην κωμωδία "Amelie".
По сюжету Номернабис – самый неудачливый зодчий, η οποία μπορούσε να βρεθεί μόνο στην Αίγυπτο. Αλλά όταν προκύψει μια διαφωνία μεταξύ του Καίσαρα και της Κλεοπάτρας, αποδεικνύεται ότι δεν υπάρχει κανένας να χτίσει το παλάτι που υποσχέθηκε στον Ρωμαίο αυτοκράτορα από την αιγυπτιακή βασίλισσα - όλοι είναι απασχολημένοι. Στη συνέχεια, επιπόλαια, η Κλεοπάτρα αναθέτει αυτή την αποστολή στον Αριθμνάβη, υπόσχεται να τον εκτελέσει αν ο αρχιτέκτονας αποτύχει. Μεταξύ άλλων, ο Numbernabis δεν χρειάζεται μόνο να συμβαδίσει με το εργοτάξιο, αλλά και να παλέψει τις επιθέσεις και τις επιθέσεις του αντιπάλου του, τον αρχιτέκτονα Goblinus.
Οι ηθοποιοί της ταινίας "Asterix and Obelix:Η αποστολή της Κλεοπάτρας έχει καλή φήμη και πλούσια φιλμογραφία. Για παράδειγμα, ο ρόλος της Κλεοπάτρας πήγε στη διάσημη ηθοποιό ιταλικής καταγωγής Monica Bellucci.
Η Monica μπορεί επίσης να προβληθεί σε πολλές άλλες πολύ γνωστές ταινίες: "Dracula", "Matrix: Reloaded", "Brothers Grimm" κ.α.
Ο ρόλος του Julius Caesar στην ταινία έπαιξε ο Alain Shaba, γνωστός στη Γαλλία για το ρόλο του στην ταινία "Cursed Lawn".
Goblinus κακοποιόςΗ επιτυχία του Numbernabis, που παίζεται από τον Gerard Darmont. Ο ηθοποιός μπορεί επίσης να δει στις ταινίες "Οι περιπέτειες του ραβίου Jacob", με πρωταγωνιστή τον Louis de Funes. Ωστόσο, ο Darmon δεν απέτυχε να εμφανιστεί στο σινετικό σινεμά: του ανατέθηκε ο κύριος ρόλος του Γιώργου Δανέλια στην τραγική του ταινία «Passport».
Επιπλέον, η ταινία του Alain Shaba χαρακτήρισε τους Dieudonne Mbala, Claude Risch (Όσκαρ), τη Μαρίνα Φοίξ (22 Σφαίρες: Αθάνατη), τον Edouard Montut (Ταξί) και πολλούς άλλους.