Φύση ... Τόσο διαφορετική, τόσο κατανοητή ... Τέτοιακοντά, τόσο ακατανόητο. Προφέρεται η λέξη «φύση», για διακοπές στην ύπαιθρο. Μιλάμε για τη φύση, χαρακτηρίζοντας το περιβάλλον μας. Διαμαρτύρονται ότι δεν καταφέραμε να κατακτήσουμε τη φύση και χαιρόμαστε που δεν την έχουμε καταστρέψει ακόμη.
Τι είναι λοιπόν η φύση; Υπάρχουν πολλοί ορισμοί.Ένα από αυτά, το πιο στενό νόημα, δηλώνει ότι η φύση είναι ό, τι μελετά και ερευνά οι φυσικές επιστήμες. Ένας τέτοιος εφαρμοσμένος ορισμός δεν εξηγεί καθόλου την ουσία της έννοιας.
Τι είναι η φύση; Αυτό είναι όλο που έχει εμφανιστεί στο Σύμπαν και υπάρχει ανεξάρτητα από την ανθρώπινη δραστηριότητα ή επιθυμία. Έτσι είναι η απάντηση στο ερώτημα τι είναι η φύση, μια εγκυκλοπαίδεια.
Πλανήτες και καθολικό κενό, η ποικιλία της γηςοργανισμοί και ηφαίστεια στον Άρη, καταιγίδες το καλοκαίρι και τρομεροί ιοί, ωκεανοί και πλάσμα, άνθρωπος και κβάζαρ - αυτή είναι η φύση. Μπορεί να καλλιεργηθεί ή να είναι άγριο, ζωντανό ή μη ζωντανό. Αυτή είναι η ευρύτερη ερμηνεία του όρου.
Υπάρχει όμως μια άλλη απάντηση στο ερώτημα ότιαυτή είναι η φύση. Η φύση είναι ο βιότοπός μας. Αυτό είναι ένα σύμπλεγμα όλων των φυσικών συνθηκών για την ύπαρξη της ανθρώπινης κοινωνίας και του περιβάλλοντος στο οποίο ζει.
Εξελιγμένη σταδιακά, η κοινωνία έγινενα σκεφτείτε το περιβάλλον σας. Σε μια προσπάθεια να εξηγήσουν σκοτεινά φαινόμενα, γεννήθηκαν γοργόνες και νύμφες, εμφανίστηκαν πνεύματα που ζούσαν σε φυτά, Έλληνες και Σλαβικοί θεοί ανέβηκαν στις κορυφές και τους ουρανούς.
Πώς, σε ποιο σημείο ένα άτομο αποφάσισε ότι δεν ήταναπλά δάσκαλος και ο βασιλιάς της φύσης; Αρχίσαμε να φτιάχνουμε φράγματα και να γυρίζουμε ποτάμια, να αναπτύσσουμε νέες ποικιλίες φυτών, διασχίζοντας καβούρια με ντομάτες. Ο όρος «κατακτήστε τη φύση» για πολλά χρόνια έχει γίνει το σύνθημα της ζωής της ανθρώπινης κοινωνίας.
Σήμερα η φύση είναι κουρασμένη από τις εμπειρίες και τις προσπάθειές μας.την υποτάξει και άρχισε να εκδικείται. Ατελείωτες πλημμύρες, ένα πρωτοφανές τσουνάμι, ανεπανάληπτοι ανεμοστρόβιλοι καταστρέφουν όλα όσα έχτισε ένας άντρας. Μεταλλάξεις, νέες θανατηφόρες ασθένειες, ανοσοανεπάρκεια, αυτοάνοσες ασθένειες απειλούν την ίδια την ύπαρξη της ανθρωπότητας. Η αλληλεπίδραση του ανθρώπου και της φύσης έχει γίνει αντιπαράθεση.
Ο άνθρωπος και η κοινωνία μπορούν να μάθουν να ζουν σε πλήρη αρμονία με τη φύση. Για να το κάνετε αυτό, πρέπει να καταλάβετε: υπάρχει μόνο μια σωστή απάντηση στο ερώτημα τι είναι η φύση. Η φύση είναι η ζωή μας.