Προτιμάτε την ενεργό ανάπαυση από το τεμπέλης ψέματαμε τηλεχειριστήριο στον καναπέ; Τότε μπορείτε να σχεδιάσετε να θαυμάσετε την ομορφιά των Καρπαθίων για μια ημέρα διακοπών, επειδή αυτό είναι ένα από τα πιο όμορφα ορεινά συστήματα στον κόσμο. Το όρος Khomyak είναι ένας πολύ εύκολος τρόπος για την κορυφή, ακόμη και οικογένειες με παιδιά δεν φοβούνται να πάνε σε αυτό το μονοήμερο ταξίδι.
Конечно, первая причина высокой популярности горы για τουρίστες και ντόπιους, βρίσκεται στο όνομά του. Το αστείο όνομα προσελκύει πολλούς ανθρώπους και ειδικά παιδιά. Επιπλέον, η αναρρίχηση στο όρος Khomyak είναι προσβάσιμη για άτομα που δεν έχουν προσωπικό αυτοκίνητο.
Подъем на вершину турист может осуществить по οποιοδήποτε από τα πέντε υπάρχοντα μονοπάτια. Δύο μονοπάτια οδηγούν από το Zhenetsky Guk και το σημείο ελέγχου, δύο μονοπάτια - από τον δρόμο του χωριού Polyanytsya και την αρχή του δρόμου προς το Bukovel. Το τελευταίο μονοπάτι ξεκινά από το όρος Sinyak, αυτή η διαδρομή είναι για τουρίστες που επιλέγουν μεγαλύτερο ταξίδι (από τρεις ημέρες). Είναι καλύτερο για τους αρχάριους να επιλέξουν την ανάβαση από το σημείο ελέγχου ή τον αυτοκινητόδρομο προς Μπουκόβελ. Είναι τα πιο άνετα. Είναι πιο εύκολο να φτάσετε εδώ χωρίς προσωπική μεταφορά. Σε αυτά τα μονοπάτια δεν υπάρχουν ξαφνικές αλλαγές στο ύψος και τα χτυπήματα που είναι δύσκολο να μετακινηθούν.
Είναι καλύτερα να κατεβείτε το βουνό σε έναν καταρράκτη ή στο χωριό Πολυανίτσα. Αυτό πρέπει να γίνει μέχρι τις επτά το βράδυ, τότε θα είναι πιο δύσκολο να περιμένετε το λεωφορείο.
Το όρος Khomyak, του οποίου το ύψος είναι 1542 μέτρα, είναι ευπρόσδεκτοσυναντά τους τουρίστες. Η ανάβαση θα διαρκέσει 4 ώρες κατά μέσο όρο. Πρέπει να ανεβείτε ευθεία κατά μήκος της κοίτης του ποταμού Prutets. Κοιτάξτε προσεκτικά, καθώς δεν υπάρχει ιδιαίτερα έντονη ένδειξη της ανάβασης εδώ. Το μονοπάτι προς τα πάνω ανοίγει γραφικά μέρη, οι τουρίστες συνοδεύονται συνεχώς από θορυβώδεις καταρράκτες των βουνών. Συνήθως οι άνθρωποι αποσπώνται επιλέγοντας βατόμουρα και βατόμουρα, τα οποία μεγαλώνουν σε αφθονία στα Καρπάθια. Το μονοπάτι είναι επίσης πολύ ενδιαφέρον, γιατί στην κορυφή είναι απαραίτητο να επισκεφθείτε την Πολωνίανα (ορεινό βοσκότοπο). Στα Καρπάθια λιβάδια, αγελάδες με κουδούνια γύρω από το λαιμό τους βόσκουν ήρεμα. Τα πλούσια βότανα είναι εντυπωσιακά, εδώ μπορείτε να δείτε άγριες βιολέτες, παπαρούνες και ακόμη και edelweiss. Δεν είναι η απάντηση στις Άλπεις;
Το όρος Khomyak στα Καρπάθια προσελκύει την προσοχή των ανθρώπωνλίκνες Τι είναι αυτό? Πρόκειται για ειδικά κτίρια στα οποία ζουν οι αγελάδες το καλοκαίρι. Παρεμπιπτόντως, μπορείτε να αγοράσετε το πιο φρέσκο τυρί και φέτα από αυτά σε χαμηλή τιμή. Σε άλλες εποχές του χρόνου, οι τουρίστες που δεν θέλουν να κοιμηθούν σε σκηνές σταματούν επίσης εδώ. Δεν υπάρχουν σόμπες για θέρμανση σε αυτά τα κτίρια, μόνο σπάνιες καλύβες έχουν πυρκαγιά και τρύπα στην οροφή για διαφυγή καπνού. Μην χρησιμοποιείτε αυτήν τη μέθοδο θέρμανσης το χειμώνα. Το όρος Khomyak είναι επικίνδυνο για τη χιονοστιβάδα · από το 2010, έχουν εγκατασταθεί εδώ προειδοποιητικά σημάδια κινδύνου το χειμώνα.
Μετά την κοιλάδα, ο δρόμος προς την κορυφή γίνεται πιο δύσκολος. Θα διαρκέσει περίπου 40 λεπτά. Το μονοπάτι είναι στενό, πέτρες και προεξέχουσες ρίζες εμποδίζουν την ελεύθερη κυκλοφορία.
Μετά από μια δύσκολη πορεία, η κορυφή εμφανίζεται απροσδόκητα μπροστά στα μάτια σας. Τεράστιες πέτρες ογκόλιθων αλληλεπικαλύπτονται, σαν ο ίδιος ο αρχαίος Έλληνας Ηρακλής να ήταν εδώ με μεγάλο θυμό.
Από το λιβάδι το μονοπάτι μπορεί να οδηγήσει σε οποιοδήποτε από τα βουνά.Εάν θέλετε να δείτε και τις δύο γραφικές κορυφές, παρατείνετε το ταξίδι σας για μερικές ημέρες. Ο δρόμος για το όρος Synyak θα διαρκέσει περισσότερο. Το μονοπάτι θα περάσει κατά μήκος μιας βραχώδους κορυφογραμμής καλυμμένης με πρασινωπό βρύα.
Πολλοί τουρίστες ενδιαφέρονται για το ερώτημα αν υπάρχειπόσιμο νερό στη διαδρομή. Ναι, το όρος Khomyak θα σας παρέχει αρκετό νερό. Σε οποιοδήποτε από τα μονοπάτια θα δείτε σημαντικό αριθμό πηγών και ρευμάτων. Φυσικά, είναι καλύτερο να χρησιμοποιείτε βραστό νερό. Αλλά αν συλλέξετε νερό όχι στο κάτω μέρος, αλλά πιο κοντά στην κορυφή, τότε ο βρασμός είναι ήδη μια προαιρετική διαδικασία.
Ανεβείτε στην κορυφή του Χάμστερ και θαυμάζονταςυπέροχη θέα στα Καρπάθια Όρη, σίγουρα θα θελήσετε να συνεχίσετε το ταξίδι σας μέσω του Gorgan. Η ποικιλία των μονοπατιών πεζοπορίας μπορεί να ικανοποιήσει τις επιθυμίες των τουριστών.