Всем известные пауки обитают не только в дикой φύση, αλλά και εγκαταστάθηκαν σε σπίτια και διαμερίσματα πόλης. Εμφανίζονται στην κατοικία ενός ατόμου, σε μερικές προκαλούν φόβο και τρόμο, σε άλλες - αηδία και σκωπία. Οι μεγαλύτερες αράχνες φτάνουν πραγματικά μεγάλες διαστάσεις.
Μεγαλύτερη αράχνη
Невероятных размеров паук – это краб Macrocheira kaempferi. Το μήκος του με εκτεταμένα άκρα μπορεί να φθάσει τα 330 εκατοστά. Αυτές οι γιγάντιες αράχνες καβουριών ζουν στον Ειρηνικό Ωκεανό κοντά στα νησιά Kyushu και Honshu. Με τόσο εντυπωσιακό μέγεθος, το σώμα είναι μόνο 60 εκ. Το κύριο μενού των γιγάντων: καρκινοειδή, μαλάκια, μικρά ψάρια. Για τους ανθρώπους, δεν είναι επικίνδυνα, και το αντίστροφο. Τα νεαρά άτομα αλιεύονται και πωλούνται με επιτυχία σε εστιατόρια. Το κρέας τους είναι μια πολύτιμη λιχουδιά για την οποία οι άνθρωποι δαπανούν πολλά χρήματα. Όμως, οι παλιοί εκπρόσωποι αυτού του είδους (αράχνη καβουριού ζει περίπου 50 χρόνια) αποστέλλονται στα τεράρια ως δειγματοληπτικά δείγματα. Δεν πρέπει να φοβάστε τέτοιους κατοίκους του Ειρηνικού Ωκεανού, οι γήινοι συγγενείς τους είναι πολύ πιο τρομακτικοί και δηλητηριώδεις.
Γυαλιά αράχνες κυνηγού
Τα μεγαλύτερα δείγματα ανήκουν στην οικογένειαSparassidae, στην οποία υπάρχουν 83 είδη, ένα από τα οποία φαίνεται στη φωτογραφία. Οι γιγάντιες αράχνες ζουν στην τροπική ζούγκλα, αλλά συχνά σέρνουν σε σπίτια και τρομάζουν τους κατοίκους τους.
Επίθεση των αρπακτικών αράχνων στην Ινδία
Το καλοκαίρι του 2012 θα αναφερθούν για μεγάλο χρονικό διάστημα από τους κατοίκους της ανατολήςΙνδία, Assam. Στην πόλη Sadia εμφανίστηκαν πολλές αποικίες αρπακτικών αράχνων. Εξωτερικά, έμοιαζαν με μια αράχνη καστανιάς, αλλά οι επιστήμονες υποστήριξαν εδώ και πολύ καιρό αυτό το θέμα. Σύμφωνα με τους αυτόπτες μάρτυρες, τα αρπακτικά ζώα δεν δαγκώνουν μόνο ένα άτομο, αλλά κυριολεκτικά επιτέθηκαν σε αμάχους. Θρησκευτικοί εορτασμοί πραγματοποιήθηκαν στην κεντρική πλατεία και οι ανυποψίαστοι άνθρωποι έλαβαν πολλαπλές δαγκώματα. Δύο άνθρωποι πέθαναν, περίπου δέκα νοσηλεύονταν. Όπως έδειξε η εξέταση, το δηλητήριο αυτών των αρπακτικών ήταν πολύ πιο τοξικό από αυτό των απλών ταραντούλων. Υπάρχει ακόμη συζήτηση σχετικά με τους λόγους αυτής της συμπεριφοράς των αράχνων τέρας.