Ο κοινωνικός Δαρβινισμός, ως κατεύθυνση,σχηματίστηκε τον 19ο αιώνα. Τα έργα των ιδρυτών του δόγματος είχαν τεράστιο αντίκτυπο στους συγχρόνους. Φυσικά, ο ίδιος ο νόμος του Δαρβίνου, ως επιστημονικό γεγονός μεγάλης κλίμακας, δεν μπορούσε παρά να επηρεάσει το πεδίο της δημόσιας γνώσης. Στην Αγγλία, ο Spencer και ο Begggot εφάρμοζαν συστηματικά τη διδασκαλία στην πραγματική ζωή. Ο τελευταίος, ως δημοσιογράφος, οικονομολόγος, προσπάθησε να χρησιμοποιήσει τις αρχές στις οποίες οικοδομήθηκε η εν λόγω κατεύθυνση κατά τη μελέτη ιστορικών διαδικασιών στην κοινωνία. Και στα τέλη του 19ου αιώνα, οι ιδέες του Spencer αφομοιώθηκαν από κορυφαίες προσωπικότητες Giddings και Ward.
Κοινωνικός Δαρβινισμός Βασικές έννοιες
Για όλες τις κοινωνικές επιστήμες του 19ου αιώνα, καιχαρακτηριστικά του δεύτερου ημιχρόνου, μια σειρά από σημεία προτεραιότητας έγινε χαρακτηριστικό. Αυτές οι βασικές έννοιες τονίστηκαν από τον ίδιο τον Δαρβίνο. Η θεωρία που ακολούθησαν οι επιστήμονες αφού έγινε ένα είδος παραδείγματος που διείσδυσε σε διάφορους τομείς της κοινωνικής σκέψης. Αυτές οι βασικές έννοιες ήταν «φυσική επιλογή», «επιβίωση του καταλληλότερου», «αγώνας για ύπαρξη». Από αυτή την άποψη, ο κοινωνικός Δαρβινισμός δεν έχει ενεργήσει μόνο ως ειδική κατεύθυνση.
Κοινωνικός Δαρβινισμός στα τέλη του 19ου αιώνα
Μέχρι το τέλος του 19ου αιώνα, οι ιδέεςΗ «φυσική επιλογή» ξεπέρασε την επιστημονική σφαίρα και έγινε πολύ δημοφιλής στις επιχειρήσεις, τη δημοσιογραφία, τη μαζική συνείδηση και τη μυθοπλασία. Οι εκπρόσωποι, για παράδειγμα, της οικονομικής ελίτ, των επιχειρηματικών μεγιστάνων, βασισμένοι στη θεωρία της εξέλιξης, κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι δεν είναι μόνο επιτυχημένοι και ταλαντούχοι, αλλά θεωρούνται επίσης η ορατή ενσωμάτωση της νίκης στον αγώνα για ύπαρξη στη συγκεκριμένη σφαίρα τους. Από αυτήν την άποψη, είναι εσφαλμένο, σύμφωνα με τους ερευνητές, να θεωρούμε τον κοινωνικό Δαρβινισμό μια διδασκαλία που βασίζεται μόνο σε βιολογικές πτυχές και είναι μια απλή συνέχεια αυτών. Μπορεί να οριστεί ως μια κατεύθυνση που μειώνει τους νόμους της κοινωνικής ανάπτυξης στις αρχές της φυσικής εξέλιξης. Ο κοινωνικός Δαρβινισμός, ειδικότερα, βλέπει τον αγώνα για επιβίωση ως καθοριστική πτυχή της ζωής. Ταυτόχρονα, οι μη βιολογικές αρχές του δόγματος δείχνουν ότι, από μια άποψη, μια παλιά κοινωνική σκέψη έχει υλοποιηθεί και δικαιολογηθεί. Μεταξύ όλων των σημείων της εν λόγω κατεύθυνσης, ένα από τα κύρια είναι η εκτίμηση της ζωής ως ένα είδος αρένα στο οποίο υπάρχει ένας διαδεδομένος και συνεχής αγώνας, συγκρούσεις, συγκρούσεις μεταξύ ατόμων, κοινωνιών, ομάδων, τελωνείων, θεσμών, πολιτιστικών και κοινωνικών τύπων.