Κάθε χώρα έχει το δικό της μοναδικό και μοναδικό συμβολισμό, το οποίο αποτελεί ένδειξη διαίρεσης και εθνικής υπερηφάνειας. Η κινεζική σημαία και το οικόσημο δεν αποτελεί εξαίρεση. Σε αυτή την περίπτωση, θα είναι γι 'αυτούς.
Η πρώτη αναφορά των κινεζικών σημαιώντα μοντέρνα σχέδια αναφέρονται στην αρχή της εποχής μας. Αυτές οι σημαίες διαφέρουν οπτικά από όλα τα άλλα ευρωπαϊκά πρότυπα στη δομή τους. Κινέζικα πανό ήταν ραμμένα από μετάξι, για τα οποία εκείνη την εποχή τίποτε δεν ήταν γνωστό. Και φαίνονταν πολύ καλύτερα από τον ίδιο ρωμαϊκό, κατασκευασμένο από χοντρό πανί.
Η εθνική κινεζική σημαία εμφανίστηκε μόνο γιατο τέλος του 18ου αιώνα. Ήταν ένας μεγάλος λευκός καμβάς, με πολλές εικόνες που απεικονίζονται σε αυτό. Υπήρχαν πουλιά, φίδια, κινεζικό μανταρίνι και μπλε-κόκκινη σπείρα. Ωστόσο, η ύπαρξη αυτής της σημαίας δεν έχει εγκριθεί επίσημα. Σχετικά με την κινεζική αυτοκρατορία τότε δεν ήταν σχεδόν τίποτα γνωστό. Ήταν μια φανταστική κατάσταση, κλειστή για όλους.
Τα αυτοκρατορικά πλοία πήγαν κάτω από μια ποικιλία σημαιών.Δεν υπήρχε ενότητα εδώ. Όλα εξαρτώνταν από τις προτιμήσεις και τις οικονομικές δυνατότητες των καπετάνιων των πλοίων. Και όμως, μέχρι το 1862, εμφανίστηκε μια ενιαία κινεζική σημαία σε όλα τα πλοία. Αυτό οφειλόταν στην εμφάνιση του αγγλο-κινέζικου στόλου και στις επιτακτικές απαιτήσεις των ευρωπαίων πολιτικών. Η σημαία ήταν ένα κίτρινο τρίγωνο, που απεικόνιζε έναν δράκο και τον ήλιο. Αργότερα έγινε ορθογώνιος και υπήρχε μέχρι την πτώση της κινεζικής αυτοκρατορίας.
Ο δράκος είναι το ιερό σύμβολο της χώρας.Σε αντίθεση με τους ρώσους και τους ευρωπαϊκούς θρύλους, στην Κίνα αυτό το πλάσμα δεν θεωρήθηκε ποτέ κακό και αιμοδιψής. Αντίθετα, ο δράκος συμβόλιζε την τύχη, το μεγαλείο, τη δύναμη, τη δύναμη και την καλοσύνη. Λατρεύτηκε και ζήτησε προστασία και προστασία. Η παραδοσιακή εικόνα αυτού του πλάσματος: ένα κεφάλι λιονταριού, ένα οφιοειδές σώμα με πόδια αετού και ζυγαριές ψαριών. Ότι ήταν στη σημαία.
Η πρώτη σημαία της Δημοκρατίας της Κίνας που διακηρύχθηκε το 1911 βασίστηκε στις αρχές του Κόμματος Κουομιντάν. Σήμερα, αυτό το πανό φέρει επισήμως στην Ταϊβάν.
Αλλά πώς μοιάζει σήμερα η κινεζική σημαία;Ο τρόπος με τον οποίο δημιουργήθηκε τον Οκτώβριο του 1949. Την ίδια χρονιά η χώρα δηλώθηκε από τη Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας και ενέκρινε το επίσημο πανό της, το οποίο εξακολουθεί να υπάρχει σήμερα.
Η σύγχρονη κινεζική σημαία είναι ορθογώνια.καμβά κόκκινο. Στο ανελκυστήρα, στην επάνω γωνία ένα μεγάλο χρυσό αστέρι είναι κεντημένο και τέσσερα μικρότερα. Το πλάτος της σημαίας είναι ενάμισι φορές μικρότερο από το μήκος. Ένα μεγάλο αστέρι είναι τριπλάσιο από το μέγεθος ενός μικρού. Ο συντάκτης αυτού του συμβόλου ήταν ο Zuen Liensun.
Το έμβλημα εγκρίθηκε το 1950. Είναι ένας κόκκινος κύκλος μέσα στον οποίο απεικονίζεται η Πύλη της Ουράνιας Ειρήνης. Αυτή είναι η είσοδος στην Απαγορευμένη Πόλη, που βρίσκεται στο Πεκίνο.
Όπως και η κινεζική σημαία, υπάρχουν πέντε αστέρια εδώ,που λάμπει πάνω από τις πύλες. Ο κύκλος είναι πλαισιωμένος από αυτιά σιταριού. Συμβολίζει την αγροτική επανάσταση. Ο μεγάλος γρανάζι που βρίσκεται στο κάτω κέντρο του οικόσημου είναι η προσωποποίηση της εργατικής τάξης και των βιομηχάνων. Λοιπόν, το κύριο στοιχείο - η Πύλη της Ουράνιας Ειρήνης - είναι η ακλόνητη πίστη του κινεζικού λαού στις αρχαίες παραδόσεις.