Ο πλανήτης μας είναι αρκετά δισεκατομμύρια χρόνια και άνθρωποςεμφανίστηκε σε αυτό όχι πολύ καιρό πριν. Και πριν από εκατομμύρια χρόνια, κυριάρχησαν εντελώς διαφορετικά πλάσματα στη Γη - ισχυρά, γρήγορα και τεράστια. Φυσικά, μιλάμε για δεινόσαυρους που κατοικούσαν σχεδόν σε ολόκληρη την επιφάνεια του πλανήτη πριν από πολλούς αιώνες. Ο αριθμός των ειδών αυτών των ζώων είναι αρκετά μεγάλος και μπορεί να ειπωθεί με βεβαιότητα ότι οι δεινόσαυροι και ο ιουρασικός κόσμος γενικά ήταν οι πιο διαφορετικοί. Και αυτή η εποχή μπορεί να θεωρηθεί η ακμή της ζωής όλης της χλωρίδας και της πανίδας.
Η ιουρασική περίοδος διήρκεσε 200-150 εκατομμύρια χρόνιαπίσω. Ένα μάλλον ζεστό κλίμα ήταν χαρακτηριστικό εκείνης της εποχής. Η πυκνή βλάστηση, η έλλειψη χιονιού και ο κρύος καιρός οδήγησαν στο γεγονός ότι η ζωή στη γη ήταν παντού: στην ξηρά, στον αέρα και στο νερό. Η αυξημένη υγρασία του αέρα οδήγησε στη βίαιη ανάπτυξη των φυτών, τα οποία έγιναν τροφή για τα φυτοφάγα, τα οποία αυξήθηκαν σε τεράστια μεγέθη. Αλλά, όπως τα μικρότερα ζώα, χρησίμευαν ως τροφή για αρπακτικά ζώα, η ποικιλία των οποίων είναι αρκετά ενδιαφέρουσα.
Η στάθμη της θάλασσας ήταν σημαντικά υψηλότερη απότώρα, και το ευνοϊκό κλίμα έχει οδηγήσει σε μια πλούσια ποικιλία ζωής στο νερό. Τα ρηχά νερά ήταν γεμάτα μαλάκια και μικρά ζώα, τα οποία έγιναν τροφή για μεγάλους θαλάσσιους θηρευτές. Η ζωή στον αέρα δεν ήταν λιγότερο έντονη. Οι ιπτάμενοι δεινόσαυροι της ιουρασικής περιόδου - οι πτερόσαυροι - έχουν καταλάβει τον ουρανό. Αλλά την ίδια περίοδο εμφανίστηκαν οι πρόγονοι των σύγχρονων πουλιών, στα φτερά των οποίων δεν υπήρχαν δερμάτινες μεμβράνες, αλλά προέρχονταν φτερά.
Η ιουρασική εποχή έδωσε στον κόσμο πολλάμεγάλα ερπετά. Οι περισσότεροι από αυτούς έφτασαν φανταστικά γιγαντιαίες αναλογίες. Ο μεγαλύτερος δεινόσαυρος της ιουρασικής περιόδου, το διπλόδικο, που ζούσε στο έδαφος των σύγχρονων Ηνωμένων Πολιτειών, έφτασε σε μήκος 30 μέτρα και ζύγιζε σχεδόν 10 τόνους. Αξίζει να σημειωθεί ότι το ζώο έτρωγε όχι μόνο φυτικές τροφές, αλλά και πέτρες. Αυτό ήταν απαραίτητο ώστε οι μικρές πέτρες να τρίβουν τη βλάστηση και το φλοιό των δέντρων στο στομάχι του ζώου. Σε τελική ανάλυση, τα δόντια του διπλο εστίασης ήταν πολύ μικρά, όχι μεγαλύτερα από ένα ανθρώπινο καρφί, και δεν μπορούσαν να βοηθήσουν το ζώο να μασήσει καλά τα φυτικά τρόφιμα.
Ένας εξίσου μεγάλος βραχιόσαυρος είχε μάζα,υπερβαίνει το βάρος των 10 ελεφάντων και φτάνει τα 30 μέτρα ύψος. Αυτό το ζώο ζούσε στο έδαφος της σύγχρονης Αφρικής και έφαγε τα φύλλα των κωνοφόρων και των κυκλάδων. Ένας τέτοιος γίγαντας απορροφά εύκολα σχεδόν μισό τόνο φυτικής τροφής την ημέρα και προτιμούσε να εγκατασταθεί κοντά σε υδατικά συστήματα.
Ένας ενδιαφέρων εκπρόσωπος των φυτοφάγων αυτής της εποχής -centrosaurus - έζησε στο έδαφος της σύγχρονης Τανζανίας. Αυτός ο Jurassic δεινόσαυρος ήταν ενδιαφέρον για τη δομή του σώματός του. Στο πίσω μέρος του ζώου υπήρχαν μεγάλες πλάκες και η ουρά ήταν καλυμμένη με μεγάλες αγκάθια που βοηθούν στην καταπολέμηση των αρπακτικών. Το ζώο είχε ύψος περίπου 2 μέτρα και μήκος έως 4,5 μέτρα. Ο κεντροσαύρος ζύγιζε λίγο περισσότερο από μισό τόνο, καθιστώντας τον τον πιο ευέλικτο δεινόσαυρο.
Μια ποικιλία φυτοφάγων οδηγεί στην εμφάνισηκαι μεγάλος αριθμός αρπακτικών, γιατί η φύση κρατά πάντα τις ισορροπίες. Ο μεγαλύτερος και αιμοδιψής δεινόσαυρος της Ιουρασικής περιόδου - ο Αλλόσαυρος, έφτασε σχεδόν τα 11 μέτρα σε μήκος και τα 4 μέτρα σε ύψος. Αυτό το αρπακτικό 2 τόνων κυνηγούσε στις ΗΠΑ και την Πορτογαλία και κέρδισε τον τίτλο του ταχύτερου δρομέα.
Ο γνωστός Διλοφόσαυρος, που ζούσε στην επικράτεια της σύγχρονης Αμερικής, έφτασε τα τρία μέτρα σε ύψος και ζύγιζε έως και 400 κιλά.
Η γη δεν είναι το μόνο μέρος που έχει κατοικηθείοι δεινόσαυροι, και ο κόσμος του Jurassic στο νερό ήταν επίσης ποικίλος και πολύπλευρος. Ένας εξέχων εκπρόσωπος εκείνης της εποχής ήταν ο πλησιόσαυρος. Αυτή η αρπακτική σαύρα υδρόβιων πτηνών είχε μήκος λαιμού και έφτανε σε μήκος έως και 18 μέτρα. Η σκελετική δομή με μια κοντή αλλά αρκετά φαρδιά ουρά και ισχυρά πτερύγια που μοιάζουν με κουπιά επέτρεψαν σε αυτό το αρπακτικό να αναπτύξει υψηλή ταχύτητα και να βασιλέψει στα βάθη της θάλασσας.
Όχι λιγότερο ενδιαφέρον θαλάσσιος δεινόσαυρος του Jurassicπερίοδος - ιχθυόσαυρος, παρόμοιος με το σύγχρονο δελφίνι. Η ιδιαιτερότητά του ήταν ότι, σε αντίθεση με άλλες σαύρες, αυτό το αρπακτικό γέννησε ζωντανά μικρά, και δεν γέννησε αυγά. Ο ιχθυόσαυρος έφτασε τα 15 μέτρα σε μήκος και κυνηγούσε μικρότερα θηράματα.
Μέχρι το τέλος της Ιουρασικής περιόδου, τα ουράνια ύψη κατακτήθηκανμικρά αρπακτικά πτεροδάκτυλα. Το άνοιγμα των φτερών αυτού του ζώου έφτασε το ένα μέτρο. Το σώμα του αρπακτικού ήταν μικρό και δεν ξεπερνούσε το μισό μέτρο, το βάρος ενός ενήλικου ατόμου έφτασε τα 2 κιλά. Το αρπακτικό δεν μπορούσε να απογειωθεί και πριν πετάξει, έπρεπε να σκαρφαλώσει σε βράχο ή προεξοχή. Ο πτεροδάκτυλος έτρωγε ψάρια, τα οποία μπορούσε να δει σε μεγάλη απόσταση. Αλλά ο ίδιος μερικές φορές έγινε θύμα αρπακτικών, επειδή στη στεριά ήταν μάλλον αργός και αδέξιος.
Ένας άλλος εκπρόσωπος των ιπτάμενων δεινοσαύρων ήτανramphorhynch. Ελαφρώς μεγαλύτερο από ένα πτεροδάκτυλο, αυτό το αρπακτικό ζύγιζε τρία κιλά και είχε άνοιγμα φτερών έως και δύο μέτρα. Habitat - Κεντρική Ευρώπη. Ένα χαρακτηριστικό αυτού του φτερωτού δεινοσαύρου ήταν η μακριά ουρά του. Τα αιχμηρά δόντια και τα δυνατά σαγόνια επέτρεψαν την σύλληψη ολισθηρών και υγρών θηραμάτων και η βάση της διατροφής του ζώου ήταν τα ψάρια, τα οστρακοειδή και, παραδόξως, τα μικρά πτεροδάκτυλα.
Ο κόσμος εκείνη την εποχή είναι εντυπωσιακός με την ποικιλομορφία του:Οι δεινόσαυροι ήταν πολύ μακριά από τον μοναδικό πληθυσμό της Γης εκείνη την εποχή. Και τα ζώα της Ιουρασικής περιόδου άλλων τάξεων ήταν αρκετά κοινά. Άλλωστε, ήταν τότε, χάρη στις καλές συνθήκες, που εμφανίστηκαν οι χελώνες με τη μορφή που γνωρίζουμε τώρα. Αναπαράχθηκαν αμφίβια σαν βατράχια, τα οποία έγιναν τροφή για μικρούς δεινόσαυρους.
Οι θάλασσες και οι ωκεανοί ήταν γεμάτοι από πολλά είδη ψαριών, όπωςόπως καρχαρίες, ακτίνες και άλλα χόνδρινα και οστεώδη. Τα κεφαλόποδα, γνωστά και ως βελεμνίτες, βρίσκονταν στο κάτω μέρος της τροφικής αλυσίδας, αλλά οι μεγάλοι πληθυσμοί τους υποστήριζαν τη ζωή στο νερό. Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, εμφανίζονται οστρακόδερμα όπως τα βαρέλια, τα φυλλόποδα και τα δεκάποδα, καθώς και σφουγγάρια του γλυκού νερού.
Η περίοδος του Jurassic είναι αξιοσημείωτη για την εμφάνιση των προγόνων των πτηνών. Φυσικά, ο Archeopteryx δεν έμοιαζε τόσο με ένα σύγχρονο πουλί, ήταν, μάλλον, ένα miniraptor με φτερά.