Κρεμασμένο πάνω από τη θάλασσα, στέκεται στον βράχο Auroraεκπληκτικά όμορφο κάστρο. Αυτό είναι το σύμβολο της Κριμαίας - η φωλιά του χελιδονιού. Υπάρχει ένα καταπληκτικό αρχιτεκτονικό μνημείο στο χωριό Gaspra, είκοσι χιλιόμετρα από τη Γιάλτα. Το κάστρο μοιάζει πραγματικά με χελιδονοφωλιά: αιωρούνταν γενναία πάνω από τα κύματα, κολλημένο στην άκρη ενός απότομου βράχου 40 μέτρων, που δεσπόζει πάνω από την ακτή μεταξύ Λιβαδειάς και Μίσχορ.
Η ιστορία του κάστρου είναι συνυφασμένη με πολλούς θρύλους.Οι ντόπιοι οδηγοί τους λένε με έκπληξη, και οι τουρίστες ακούνε με εξίσου ενθουσιασμένοι, κοιτάζοντας κάτω με κομμένη την ανάσα. Ωστόσο, η πραγματική ιστορία του κάστρου της Φωλιάς του Χελιδονιού είναι επίσης πολύ ενδιαφέρουσα. Αναφέρθηκε για πρώτη φορά το 1895, πράγμα που σημαίνει ότι το κτίριο υπήρχε ήδη εκείνη την εποχή. Αρχικά, ήταν μια ντάτσα: ένα ξύλινο μονοώροφο σπίτι, χτισμένο με τόλμη σε ένα βραχώδες κομμάτι. Το όνομα του δημιουργού, δυστυχώς, δεν έχει διατηρηθεί. Είναι γνωστό μόνο ότι ήταν ρομαντικός στρατηγός και αποκαλούσε τη ντάκα του Κάστρο της Αγάπης (το δεύτερο όνομα είναι Generalif). Τότε ο γιατρός A. K. Tobin έγινε ιδιοκτήτης του σπιτιού. Η ντάκα κληρονόμησε η γυναίκα του, η οποία το 1903 την πούλησε στον έμπορο Ραχμανίνα. Εκείνη την εποχή, στο κτίριο αποδόθηκε το όνομα «Χελιδονοφωλιά».
Όταν ξεκίνησε ο Πρώτος Παγκόσμιος Πόλεμος, ο βαρόνος έφυγεστη Γερμανία, πουλώντας με σύνεση το κτίριο. Ο νέος ιδιοκτήτης, ο έμπορος Shelaputin, μετέτρεψε τη φωλιά του χελιδονιού σε εστιατόριο. Στη συνέχεια το κάστρο εθνικοποιήθηκε από τις σοβιετικές αρχές. Κατά τη διάρκεια ενός ισχυρού σεισμού το 1927, η κατασκευή υπέστη μερική ζημιά και μετά από έναν νέο σεισμό το 1966, άρχισε να πέφτει εντελώς. Λόγω του κινδύνου κατάρρευσης, η Χελιδονοφωλιά έκλεισε για το κοινό.
Σήμερα αυτό το κτίριο είναι πολύ γνωστότουριστικό αξιοθέατο, ιστορικό μνημείο. Υπάρχει ένα εστιατόριο μέσα στο κάστρο. Τριγύρω έχει διαμορφωθεί ένα πάρκο, υπάρχουν δύο σανατόρια εδώ. Το κατάστρωμα παρατήρησης προσφέρει μια μαγική θέα του Ayu-Dag, του κόλπου της Γιάλτας και της ίδιας της Γιάλτας. Εδώ είναι ένα τόσο καταπληκτικό μέρος - η φωλιά του χελιδονιού. Πώς να φτάσετε εδώ; Υπάρχουν διάφοροι τρόποι: με μίνι λεωφορείο, τρόλεϊ, αυτοκίνητο ή κανονικό σκάφος.