/ / Alan Pardue: priča o engleskom treneru

Alan Pardew pripada generaciji treneračije srce u potpunosti pripada engleskoj Premier ligi. Ovdje se održao kao igrač, stvorio je reputaciju kao trener i ne može ni pomisliti kako će jednog dana trgovati Albionom za drugu ligu. Pardue je veteran engleskog trenerskog odjela, međutim, čini se da je upravo sada, u 56. godini, menadžer na vrhuncu.

Karijera igrača

Kao nogometaša ostao je upamćen Alan Pardewengleska javnost kao igrač tri kluba: Crystal Palace, Charlton Athletic i Barnett. Igrao je uglavnom kao defenzivni vezni igrač i bio je jedan od lidera u središtu terena u svakoj od tri momčadi.

alan pardue

U nogometnoj biografiji Parduea nije bilo najboljih klubova koji su tvrdili najviša mjesta, pa ne čudi što je engleski igrač ostao samo s finalnim naslovom FA kupa 1990. godine.

coaching

Alan Pardew je stekao prvo iskustvo menadžera,biti Readingov mentor. Na čelu Royalasa proveo je četiri sezone, dobro se pokazao i dobio je ponudu da vodi West Ham, doživjevši još jednu generacijsku promjenu.

Sljedeće tri godine postale su u određenoj mjeridefinirajući za mladog mentora "čekićara". U drugom pokušaju, vratio je registraciju West Hama u Premier ligi, a godinu kasnije s tim je stigao do finala FA kupa. Tada je borba u milenijumu protiv Liverpoola završila neriješeno, a u penal sedištu sreća se okrenula od "Burgundije". U ljeto 2006. Alan je napustio London.

Alan Pardew - trener Newcastlea

U prolazu kroz Southampton, Pardew se našao uNewcastle, s kojim je potpisao ugovor na pet i pol godina. Početkom novog desetljeća, Svrake nisu mogle ometati raspodjelu mjesta u zoni Lige prvaka, ali su bili solidni srednji seljak u Premier ligi. Engleski je stručnjak počeo senzacionalnom pobjedom nad Liverpoolom, ali sredinom jeseni njegova je momčad pokazivala prilično osrednji nogomet. Kao rezultat, momčad iz istoimenog grada sezonu je završila na dvanaestom mjestu. Nogomet ove razine "Newcastle" je demonstrirao tijekom pet godina, tijekom kojih je momčad vodio Alan Pardue. Izdvaja se samo sezona 2011/2012., Kada je klub zauzeo peto mjesto u engleskom prvenstvu, što daje pravo predstavljanja zemlje u grupnoj fazi Europske lige.

alan pardue trener

U sezoni 2015/2016, Pardue je jednom bio na čelumoja vlastita "Kristalna palača". Na kraju prvenstva momčad je zauzela petnaesto mjesto, ali bila je blizu senzacije, našla se u finalu FA kupa. Pardue je izgubio odlučujuću bitku od Manchester Uniteda, koji je, usprkos lošim nastupima u nacionalnom prvenstvu, primorao šefove Palacea da se rastanu od menadžera.