/ / Райза Петровна Сметанина - гордостта на ските

Райза Петровна Сметанина - гордостта на ските

Райза Петровна Сметанина - съветски скиор,петкратния олимпийски шампион. Повторен шампион на СССР и света. Тя печели повече от 20 медала на различни разстояния. През 1993 г. получава наградата за честна игра в Париж за достоен пример за спортна кариера.

детство

Райза Петровна Сметанина (виж снимката по-долу) е родена в село Мокха (Коми АССР) през 1952 г. Родителите на бъдещия шампион са наследниците на елени.

Момичето се адаптирало рано към този живот и всичко останалосърцето ми се влюби в тундрата, въздуха, огромните открити пространства, тишината, сините езера ... Тук придоби независимост, спокойствие, способността да се отърве от самотата - вечният спътник на скиорите в борбата за разстояние.

Семейството Smetanins се състои от пет братя:Ивана, Иля, Генадий, Фьодор, Владимир - и две сестри: Оля и Рая. От ранно детство те са се научили да карат ски, тъй като в тундрата това е било основното средство за транспортиране. Ските бяха наследени и дойде времето, когато паднаха в ръцете на Райза.

Северният край живееше активен спортен живот.Двама директори на местните училища бяха велики любители на ските и редовно организираха конкурси за деца, а също и филми за него. През уикенда те непрекъснато се посещавали и обменяли съвети, търсейки нови методи на обучение. С ентусиазма си успяха да възпламенят не само ученици, но и деца от целия квартал.

Райза Петровна Сметанина

Първият конкурс и проучване

В первый раз Раиса победила в Печоре на юношеском Републиканско първенство. Момичето зае второ място. След като завършва училище Smetanin Раиса се премества в Сиктивкар за допускане до колеж на учителите. Там тя се запознава с първия си треньор - Херман Харитонов - и започна да се ангажира сериозно каране на ски. След като завършва колеж през 1970 г., Раиса взе спортно общество "Жътва" като член на националния отбор.

Ранна кариера

През 1971 г. Райза Петровна Сметанина е включена от треньора на националния отбор на СССР в списъка на кандидатите за участие в Олимпиадата.

Най-трудното за спортист беше през 1972 г.,когато тя, за да научи всичките трикове на ските, работи усилено. Треньорът й беше Виктор Иванов, а Галина Кулакова се грижеше за момичето. Благодарение на това Райза показа добри резултати, като зае трето място в националния шампионат (5 и 10 км.).

Сметана Райза Петровна

Първо злато

1974 донесе първия златен спортист.Райза Петровна Сметана спечели в отборното реле на Световното първенство във Фалун. На олимпиадата в Инсбрук съветският отбор имаше проблеми. Галина Кулакова не можеше да води отбора по здравословни причини. Мястото й бе взето от Сметанин.

Над 5 километра млад скиор минаблестящо, но Хелена Текало загуби златото и загуби само секунда пред нея. Рейза работи с треньора по бъговете и разработи стратегия за следващото състезание. Това носеше плодове, а Сметана успя да заобиколи всички съперници на разстояние от десет километра. Резултатът от олимпиадата е два златни и един сребърен медал.

Райза Петровна Сметанина Снимка

Нови победи

На Олимпиадата през 1980 г. Сметанина Райза Петровнавлезе в историята на ските като първият състезател, който два пъти завладя пиедестала в индивидуални състезания. На Световното първенство през 1982 г. състезателят спечели златен медал на разстояние от 20 километра, като стана единственият съветски скиор, който се нарежда на първите шест.

Четиринадесетия Олимпийски игри също бяха успех за Райза. Тя спечели два сребърни медала (10 и 20 км.). И световното първенство през 1985 г. донесе златото (релето) на нейния прасенце.

Олимпиадата през 1988 г. също може да се счита за успешна.В ралито на десет километра Райза спечели сребро и за двадесет километра получи бронз. Тогава пиедесталът успя да вземе и останалите ни скиори - Рецщава и Тихонова.

Прехвърляне на опит

Осъзнавайки спортната кариера някой дензавърши, Райза Петровна Сметанина се грижи за млади спортисти от отбора. Започва възпитанието на ново поколение руски скиори. Райза Петровна, на личен пример, показа на момичетата колко упорито и упорита работа трябва да постигнат целите си. Известният скиор непрекъснато им поискал високи темпове, както в тренировки, така и в състезания.

smetanina raisa petrovna биография

Последна победа

В 1992 году Сметанина Раиса Петровна, биография който беше представен в тази статия, отиде на зимните олимпийски игри в Албървилвил. Четиридесетгодишният спортист се появи на ски-писта под второто число. На десет километра разстояние тя заема четвърто място и спечели злато в релето.

Това беше последният медал в кариерата на РайзаПетровна. Тя стана символична и скъпа награда. Сега великият състезател можеше да се оттегли и да премине палката на млади и обещаващи скиори. Тогава Лазутина, Вялбе и Егорова, които се завтечеха с Райза Петровна на Олимпиадата. В интервютата си момичетата винаги са казвали, че Сметана допринася огромно за ски, а многобройните победи на националния отбор са изключително заслужени.

За спортните постижения на Райза Петровна, ръководството на Република Коми й представи добра къща.