Στον κόσμο της φιλοσοφίας και της λογοτεχνίας δεν υπάρχει κανέναςέννοια του ενθουσιασμού λέξη. Δεν έχει νόημα να εξετάζουμε λεπτομερώς το καθένα από αυτά, αλλά από την άποψη του νοικοκυριού δεν παρεμβαίνει στην εξέταση αυτής της έννοιας και στην κατανόηση του "τι τρώγεται".
Μάθετε μια άλλη ξένη γλώσσα;Μάθετε τη νέα πειθαρχία; Κατακτήστε την κορυφή του βουνού, πηγαίνετε σε ένα σόλο ταξίδι ή απλώς μάθετε πώς να φυτέψετε φυτά; Κάθε εργασία είναι μια πρόκληση για τον εαυτό του. Και ο ενθουσιασμός είναι ένας μικρός κινητήρας που επιτρέπει σε ένα άτομο να είναι συνεχώς σε δράση.
Το πιο ενδιαφέρον είναι ότι ο ενθουσιασμός συχνάμεταδοτική. Αν και όλα εξαρτώνται από το χάρισμα και την ικανότητα να πείσουν τον πολύ "κατέχοντα" και από το πώς επηρεάζεται το δεύτερο άτομο. Δίπλα στην έννοια του ενθουσιασμού είναι συχνά ο όρος κίνητρο. Εν ολίγοις, τα κίνητρα είναι πιο συνειδητός και προσεγμένος ενθουσιασμός. Δηλαδή, ο ενθουσιασμός είναι αν, για παράδειγμα, ένα πρόσωπο ζωγραφίζει μια εικόνα απλά επειδή θέλει να το σχεδιάσει. Αλλά όταν σχεδιάζει, γιατί ξέρει γιατί χρειάζεται αυτή την εικόνα, αυτό είναι ήδη ένα κίνητρο.
Με λίγα λόγια, εάν υπάρχει έμπνευση και ενέργειαγια να κάνετε το σχέδιο αμέσως, είναι απαραίτητο να τραβήξετε τον εαυτό σας μαζί σας, να σταματήσετε και να σκεφτείτε: γιατί, αυστηρά μιλώντας, το χρειάζεστε; Υπάρχουν πολλά παραδείγματα στην ιστορία και τη λογοτεχνία, όταν ο ανεπανάληπτος ενθουσιασμός έσπασε τη ζωή όχι μόνο του ίδιου του ήρωα αλλά και του περιβάλλοντος του.
У каждого из нас бывает чудесное душевное μια κατάσταση που θέλετε όχι μόνο να "αγκαλιάσετε το τεράστιο" αλλά να πετάξετε την ενέργειά σας κάπου, να κάνετε τουλάχιστον κάτι που θα αποφέρει σημαντικά οφέλη - αν όχι σε ολόκληρο τον κόσμο, τότε τουλάχιστον στα μέλη της οικογένειας. Το πιο σημαντικό πράγμα εδώ είναι να εγκαταλείψεις τον εαυτό σου για το πιο δύσκολο πράγμα που παίρνει πολύ χρόνο.
Ο ενθουσιασμός είναι η ενέργεια και τα κίνητρα.Συμβαίνει, βεβαίως, με τέτοιο τρόπο ώστε να μην θέλετε να κάνετε καθόλου εργασία, και υπάρχει λίγη από τη συνηθισμένη "ανάγκη" εδώ. Σε αυτή την περίπτωση, βοηθά τον κλασικό τρόπο διέγερσης της διέγερσης. Εν ολίγοις, απλά πρέπει να συνδέσετε τη φαντασία και να φανταστείτε τι θα συμβεί εάν, για παράδειγμα, τελειώσετε να γράφετε αυτό το πρόγραμμα και έπειτα μερικά ακόμα ... Μπορείτε να κερδίσετε χρήματα και να βάζετε μερικά από αυτά τα χρήματα σε ένα ταξίδι ή κάποια ευχάριστη αγορά . Με απλά λόγια, είναι καλύτερο και πιο σωστό να δουλεύετε με κίνητρα, παρά με μια τόσο αμφιλεγόμενη έννοια τον ενθουσιασμό. Τα συνώνυμα αυτής της έννοιας σας κάνουν να σκεφτείτε: ενθουσιασμό, ardor, φρενίτιδα, φρενίτιδα ... Είναι πολύ πιο εύκολο να επιτευχθεί ο στόχος, εάν ενεργείτε ήρεμα και εσκεμμένα.