Το πλέξιμο μιας κουβέρτας είναι πολύ πιο εύκολο από αυτόβελόνες πλεξίματος. Χρησιμοποιώντας πολύχρωμα υπολείμματα από νήματα, μπορείτε να δημιουργήσετε μια μοναδική, φωτεινή και ευχάριστη κουβέρτα. Αν θέλετε να είναι συμπαγές ή πιο ήρεμο χρώμα, μπορείτε να πάρετε τις σωστές αποχρώσεις του νήματος στο κατάστημα. Φυσικά, θα χρειαστείτε πολύ νήματα, αλλά αξίζει τον κόπο, αφού ένα χαλί πλεκτό με τα χέρια σας θα σας ζεσταίνει περισσότερο και θα σας εκπλήξει με την ατομικότητά του. Ο ευκολότερος τρόπος για να δημιουργήσετε όμορφα κομψά πράγματα για το σπίτι σας είναι να βελονάκι κουβέρτες. Τα κίνητρα μπορούν να κάνουν ένα πραγματικό έργο τέχνης. Πλέξτε μια κουβέρτα για τον εαυτό σας ή ως δώρο. Στην πρώτη περίπτωση, θα απολαύσετε τη δουλειά και στη δεύτερη, σίγουρα θα ακούσετε πολλά ευγνώμονα λόγια που σας απευθύνονται.
Κάθε κουβέρτα πλεκτή σε μια τεχνική που περιλαμβάνει το συνδυασμό κινήτρων γίνεται σύμφωνα με τους γενικούς κανόνες. Εδώ είναι μερικά από αυτά.
Η απλούστερη επιλογή, κατάλληλη για πλεκτές κουβέρτες από μοτίβα, είναι η κατασκευή τετραγωνικών στοιχείων.
Πώς αλλού μπορούν να διαφέρουν τα χαλιά αυτού του είδουςαπό φίλο; Μέθοδος σύνδεσης. Η πρώτη φωτογραφία δείχνει μια κουβέρτα όπου όλα τα κίνητρα έχουν το ίδιο μέγεθος και συνδέονται σε σειρά. Υπάρχουν και άλλες επιλογές, για παράδειγμα, όπως στην παρακάτω φωτογραφία.
Τώρα για το μέγεθος του καλύμματος.Φυσικά, όσο μεγαλύτερο είναι το μέγεθος της κουβέρτας, τόσο πιο επίπονη η διαδικασία εργασίας σας περιμένει. Αλλά δεν χρειάζεται να το κάνετε τεράστιο. Μικρές κουβέρτες, οι οποίες μπορούν να καλυφθούν στη μέση ή να καλύψουν τους ώμους, είναι επίσης πολύ σημαντικές. Το πλέξιμο έτσι είναι πολύ πιο γρήγορο και πιο εύκολο.
Μια άλλη ιδέα για τη δημιουργία κουβερτών περιλαμβάνει τη χρήση διαφορετικών κινήτρων σε ένα προϊόν. Για παράδειγμα, συμπαγές πλεκτό και διάτρητο.
Πλεκτό καρό από τετράγωνα μοτίβανα είναι υψηλής ποιότητας, υπό την προϋπόθεση ότι όλα τα στοιχεία συνδέονται επιδέξια μεταξύ τους. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να συνδυάσετε τα κίνητρα σε έναν καμβά. Ας εξετάσουμε μερικά από αυτά. Ένα από τα πιο δύσκολα είναι η επιλογή σύνδεσης κατά το πλέξιμο των μοτίβων. Πλέκοντας την τελευταία σειρά ενός μοτίβου, πρέπει να το συνδέσετε με ένα άλλο. Για τις αρχάριες γυναίκες, αυτός είναι ένας μάλλον δύσκολος τρόπος. Επιπλέον, απαιτεί έναν ειδικό υπολογισμό και χρήση του διαγράμματος σύνδεσης. Και δεν ταιριάζει σε κανένα κίνητρο. Επομένως, ας προχωρήσουμε στην εξέταση απλούστερων μεθόδων.
Ένα από αυτά είναι μια σύνδεση με βελόνες.Για να γίνει αυτό, τα κίνητρα διπλώνονται με τις μπροστινές πλευρές μεταξύ τους και ράβονται με το ίδιο νήμα που χρησιμοποιήθηκε για να τα πλέκει. Παρακαλώ σημειώστε ότι η ραφή πρέπει να είναι πολύ τακτοποιημένη και όσο το δυνατόν πιο αόρατη. Επειδή, σε αντίθεση με ρούχα κατασκευασμένα από μοτίβα, μια κουβέρτα είναι προϊόν δύο όψεων.
Ένας άλλος τρόπος είναι να χρησιμοποιήσετε ένα γάντζο.Όπως και στην προηγούμενη μέθοδο, τα κίνητρα σχηματίζονται από το πρόσωπο σε σχέση μεταξύ τους. Στη συνέχεια, χρησιμοποιώντας ένα γάντζο και νήματα, στερεώνονται χρησιμοποιώντας συνδέσεις. Αυτές οι στήλες μοιάζουν με μονό βελονάκι, αλλά διαφέρουν σε αυτό, αφού τραβήξει το νήμα μέσω των άκρων των μοτίβων, τραβιέται αμέσως μέσω αυτού στο άγκιστρο, χωρίς να αρπάξει το νήμα εργασίας. Μια τέτοια ραφή θα γίνει τακτοποιημένη και δεν θα είναι εμφανής.
Και τέλος, με τον τελευταίο τρόπο.Θα χρειαστείτε επίσης ένα γάντζο για να το χρησιμοποιήσετε. Η σύνδεση των κινήτρων συμβαίνει συνδέοντας ένα πλέγμα μεταξύ τους. Έτσι γίνεται. Ένα νήμα είναι προσαρτημένο στην άκρη ενός από τα μοτίβα, και δύο βρόχοι αέρα πλέκονται, και στη συνέχεια συνδέονται με ένα άλλο μοτίβο χρησιμοποιώντας ένα μόνο βελονάκι. Και πάλι δύο βρόχοι αέρα και ενώνουν το πρώτο κίνητρο. Ως αποτέλεσμα μιας τέτοιας συγκόλλησης, επιτυγχάνεται ένα ανοιχτό πλέγμα. Το μέγεθος των κυψελών ρυθμίζεται από την απόσταση μεταξύ των συνδετήρων. Μια τέτοια σύνδεση, που γίνεται με ένα νήμα που έρχεται σε αντίθεση, φαίνεται πολύ όμορφη.
Πλεκτό πλεκτό κουβέρτα μωρού μην τολμήσετεπολλοί, επειδή πιστεύουν ότι θα είναι πιο άκαμπτο από το πλέξιμο. Αλλά ορισμένες επιλογές είναι εντυπωσιακές στην ομορφιά τους. Και μπορείτε να απαλλαγείτε από την ακαμψία χρησιμοποιώντας λεπτότερα νήματα και γάντζο, το μέγεθος των οποίων είναι ελαφρώς μεγαλύτερο από αυτό που απαιτείται για το επιλεγμένο νήμα. Εδώ είναι ένα παράδειγμα μιας κουβέρτας σχεδιασμένης για μικρές πριγκίπισσες. Ακόμη και οι αρχάριοι τεχνίτες μπορούν να αντιμετωπίσουν την εφαρμογή του. Το κύριο πράγμα κατά το πλέξιμο αυτής της κουβέρτας είναι η επιλογή του νήματος. Με έναν αρμονικό συνδυασμό χρωμάτων, η κουβέρτα σας θα φαίνεται ξεχωριστή, σαν μια πραγματική κουβέρτα στους βασιλικούς θαλάμους.
Έτσι, έχοντας συνδέσει τον απαιτούμενο αριθμό κινήτρων των δύοαποχρώσεις, μπορείτε να ξεκινήσετε τη συναρμολόγηση της κουβέρτας. Για να το κάνετε αυτό, χρησιμοποιήστε μία από τις παραπάνω μεθόδους σύνδεσης. Πρόκειται είτε για σύνδεση με βελόνα είτε με γάντζο.
Αφού η κουβέρτα αποκτήσει το σχήμα που χρειάζεστε,προχωρήστε στη διακόσμηση. Για να γίνει αυτό, πλέκουμε μεμονωμένες στήλες βελονάκι γύρω από την περίμετρο κάθε στοιχείου στο ίδιο χρώμα με το μοτίβο. Για να αποκτήσετε ένα είδος shuttlecock, πρέπει να πλέξετε πολλές στήλες σε έναν βρόχο. Όσο περισσότερα θα βρίσκονται σε ένα μέρος, τόσο πιο υπέροχο θα είναι το shuttlecock.