Ένα από τα πιο σημαντικά αξιοθέατα δεν είναιΜόνο η Ισπανία, αλλά όλος ο κόσμος, μαζί με τα περίφημα μουσεία Prado και Solomon Guggenheim, θεωρείται το περίφημο θέατρο του Σαλβαδόρ Ντάλι. Είναι ένας από τους πιο επισκέφθηκε μέρη από τους οπαδούς του σουρεαλιστή ιδιοφυΐα.
Το Μουσείο Dali στο Figueres άνοιξε με πρωτοβουλίαδήμαρχος της πόλης. Ιδρύθηκε στο παλιό κτίριο του δημοτικού θεάτρου που κτίστηκε στα μέσα του 19ου αιώνα, το οποίο καταστράφηκε σχεδόν κατά τη διάρκεια του εμφυλίου πολέμου. Ο Σαλβαδόρ Ντάλι επέλεξε ένα μέρος για το μουσείο του και βοήθησε στο σχεδιασμό του κτιρίου. Αναστηλώθηκε και μετασχηματίστηκε η δομή του θεάτρου για 14 χρόνια. Σχεδόν όλες οι προσωπικές αποταμιεύσεις του Ντάλι, καθώς και δωρεές από φίλους, απλούς πολίτες και κυβερνητικές επιχορηγήσεις, πήγαν να το αποκαταστήσουν. Ως αποτέλεσμα, το παλιό εγκαταλελειμμένο θέατρο μετατράπηκε σε κτίριο με μοναδικό υπερρεαλιστικό σχεδιασμό.
Γίγαντα αυγά κοτόπουλου διακοσμούσαν την οροφή του μουσείου,συμβολίζοντας τη νέα ζωή, την ανάπτυξη, την ευημερία και την ευημερία. Στην είσοδο του κτιρίου βρίσκεται το σκούπισμα, το οποίο σηματοδοτεί την εμβύθιση στο υποσυνείδητο. Και δίπλα του τοποθετούνταν γλυπτά που κρατούσαν ψωμί στα κεφάλια τους. Έτσι, όπως συλλάβει ο δημιουργός, αυτό το χρήσιμο φαγητό, ένα ζωτικό πράγμα και ένα σύμβολο της ιερής ύπαρξης, μετατράπηκε σε αισθητικό θέμα του σουρεαλισμού.
Μέσα στο μουσείο υπάρχει ένας πραγματικός λαβύρινθος δωματίων, μεταβάσεων και αυλών. Ο ίδιος ο Σαλβαδόρ Ντάλι γνώριζε όλα τα μυστικά περάσματα και μερικές φορές ενήργησε ως οδηγός, δείχνοντας τους επισκέπτες του στην έκθεση.
Γεωδαιτικός γυάλινος θόλος ανεγέρθηκε πάνωκατεστραμμένη σκηνή. Είναι επίσης διακοσμημένη με μια τεράστια σύνθεση, ζωγραφισμένη με λάδι για σκηνικό στο μπαλέτο που ονομάζεται "Λαβύρινθος". Εμφανίζει μια προτομή με ένα διαμπερές άνοιγμα στο στήθος. Και σε αυτό βλέπει ένα πανέμορφο τοπίο - τη θάλασσα, τα βράχια και τα μαγευτικά κυπαρίσσια.
Στο χώρο των πρώην πάγκων, ο Ντάλι τοποθετούσε δύο ενδιαφέροντα γλυπτά - μια βάρκα που ανήκε στη μούσα του, την Gale, και το "Cadillac" - "Rainy Taxi", μέσα στο οποίο ο κισσός μεγαλώνει και είναι λίγο βρεγμένος.
Ένα από τα πιο ενδιαφέροντα έργα του Ντάλι,που παρουσιάζεται στο μουσείο-θέατρο, είναι η ζωγραφική "Εξαφανισμένες Εικόνες". Αυτός ο καμβάς δείχνει δύο εικόνες. Πρώτον, ο θεατής βλέπει μια κοπέλα που ασχολείται με την ανάγνωση μιας επιστολής. Πίσω της στον τοίχο είναι ένας χάρτης. Αυτή η εικόνα συσχετίζεται σαφώς με τη διάσημη εικόνα "Κορίτσι με το γράμμα" της Vermeer. Όταν το βλέμμα χρησιμοποιείται, το πορτρέτο του Velazquez γίνεται σαφώς ορατό στον καμβά.
Το μουσείο του Σαλβαδόρ Νταλί στην Ισπανία παρέχειτην ευκαιρία να δούμε τις υπέροχες τρισδιάστατες εικόνες. Ένα από τα πιο διάσημα και ενδιαφέροντα ολογραφικά πειράματα Dali είναι ένα πορτρέτο της αμερικανικής ηθοποιού May West. Αυτός ενσωματώθηκε από τον κύριο με τη μορφή του πραγματικού δωματίου. Περιέχει έπιπλα και διακόσμηση, όπως τζάκι, καναπέ σε σχήμα χείλους, βάθρο, πίνακες ζωγραφικής με θέα στο Σηκουάνα και στο Παρίσι. Αυτά τα πράγματα με εξαιρετικό τρόπο μετατρέπονται στο όμορφο πρόσωπο της Mae West. Για να δείτε αυτή την οπτική ψευδαίσθηση, πρέπει να ανεβείτε στις σκάλες και να κοιτάξετε μέσα από ένα ειδικό φακό.
Από τις 14 Ιανουαρίου 2014Το Μουσείο του Σαλβαδόρ Νταλί στην Ισπανία παρουσιάζει μια ζωγραφική που ονομάζεται "Ghost Carriage". Το Ίδρυμα Fundación Dalí το αγόρασε από έναν ιδιωτικό συλλέκτη που επιθυμούσε να παραμείνει ανώνυμος. Αυτό το έργο είναι ξεχωριστό - αντικατοπτρίζει μια σημαντική εποικοδομητική περίοδο στη ζωή και το έργο του συγγραφέα. Αυτός ο μικρός πίνακας ζωγραφίστηκε σε πετρέλαιο σε πίνακα μαόνιων το 1933. Εμφανίζει ένα κιόσκι με δύο τροχούς που μετακινείται στην τοποθεσία. Και ο κεντρικός τόπος ολόκληρης της σύνθεσης καταλαμβάνεται από την ατελείωτη καταλανική πεδιάδα. Η εικόνα μεταφέρει μια ξεχωριστή ηρεμία και εμπνέει την αντανάκλαση. Είναι κατασκευασμένο σε ένα ήρεμο κίτρινο-καφέ χρώμα.
Αν θέλετε να επισκεφθείτε το "θέατρο" του Νταλί και να δείτε τα μεγάλα έργα του μεγάλου δημιουργού με τα μάτια σας, επισκεφτείτε τη διεύθυνση: Figueres, Gala Salvador Dali square, 5.
Οι τακτικές κατηγορίες πολιτών μπορούν να αγοράσουν ένα εισιτήριοστο Μουσείο Σαλβαδόρ Νταλί στο Figueres για € 12. Υπάρχει όμως και ένα σύστημα εκπτώσεων - για τους φοιτητές, το εισιτήριο θα κοστίσει 9 ευρώ, για τους συνταξιούχους, τους ανέργους και τις ομάδες (πάνω από 25 άτομα) - 8 ευρώ. Σημαντικό: αφού πληρώσετε για την είσοδο στο κύριο μουσείο, μπορείτε επίσης να δείτε δωρεάν μια εκπληκτική έκθεση κοσμημάτων, η οποία βρίσκεται στο επόμενο κτίριο. Δεν σας προτείνουμε να επισκεφθείτε αυτό το μέρος σε μια ομάδα, καθώς και να φτάσετε στο μεσημέρι - από τις 13:00 έως τις 14:00, όταν οι τουρίστες από εκδρομικές ομάδες γεμίζουν το κτίριο. Σας συμβουλεύουμε να έρθετε στο μουσείο το πρωί, να αγοράσετε έναν οδηγό και να απολαύσετε ήρεμα τα έργα του μεγάλου πλοιάρχου του σουρεαλισμού.