Η σύγχρονη γενιά σήμερα είναι ελάχιστα εξοικειωμένη με τις αρχές της σοβιετικής εποχής, βασισμένη στην πίστη, την τιμή, την εταιρική σχέση και τη φιλία. Και τα ονόματα των πρωτοπόρων ήρωων λένε ελάχιστα στη σύγχρονη νεολαία.
Αλλά ήταν ακριβώς το κατόρθωμα αυτών των νέων, που κατέβαλαν τα κεφάλια τους για τη χώρα τους, από πολλές απόψεις εξασφάλιζαν έναν ήσυχο ουρανό πάνω από τα κεφάλια τους και μια ήσυχη ζωή για τους σημερινούς εφήβους.
Η Λάρισα Μιχαένκο γεννήθηκε στην πόλη Lakhta(κοντά στο Λένινγκραντ) το 1929. Οι γονείς της, η μητέρα Τάτανα Αντρέβενα και ο μπαμπάς Ντοροφέι Ίλιτς ήταν απλοί εργάτες. Η μαμά έζησε μια πολύ μεγάλη και δύσκολη ζωή και ο πατέρας της δεν επέστρεψε από τον σοβιετικο-φινλανδικό πόλεμο.
1941 έτος. Καλοκαιρινές διακοπές.Το κορίτσι και η γιαγιά της πήγαν στην περιοχή Kalinin του θείου, αλλά δεν είχαν χρόνο να επιστρέψουν στην πατρίδα τους. Ο πόλεμος άρχισε, και το χωριό Pechenyovo της περιοχής Pustoshinsky ήταν σχεδόν αμέσως καταλαμβάνεται από τους Ναζί. Ο θείος συμφώνησε να εργαστεί για τους Γερμανούς και διορίστηκε αρχηγός του χωριού και διέκοψε την ηλικιωμένη μητέρα του και την πρωτοπόρο μητέρα του σε λουτρό, αφήνοντάς τα στη μοίρα τους. Η γιαγιά και η κοπέλα ήταν συνεχώς λιμοκτονούν, έπρεπε να πολεμήσουν, να ικετεύσουν και να επιβιώσουν, τρώγοντας ένα quinoa και ξεφλουδίζοντας πατάτες. Η ηλικιωμένη γυναίκα και η εγγονή τους εμποδίστηκαν να πεθαίνουν από το θάνατο από τους καλοφτιαγμένους γείτονες που τροφοδοτούσαν περιοδικά το ψωμί και το γάλα.
Άνοιξη του 1943.Ένας φίλος της Λάρισας Ράισα έδωσε κλήτευση που έδειχνε ότι έρχεται από το στρατόπεδο νεολαίας. Αυτό σήμαινε ότι η κοπέλα, μαζί με τα άλλα παιδιά, θα έστελνε στη Γερμανία για εργασία. Ως εκ τούτου, οι κοπέλες αποφάσισαν να καταφύγουν στην τοπική αντάρτικη αποστολή, η οποία λειτούργησε από την αρχή της γερμανικής κατοχής. Οι αρχάριοι δεν ήταν ιδιαίτερα ευχαριστημένοι εκεί, και η ύπαρξη στο δάσος αποδείχθηκε δύσκολη.
Αλλά τα κορίτσια δεν έχουν αλλάξει το μυαλό τους για να πολεμήσουνεναντίον των εισβολέων και μπροστά σε παλιότερους συντρόφους, πήραν έναν ορκωμοσία ορκωμοσίας στην πατρίδα. Και σύντομα άρχισαν να λαμβάνουν σημαντικά καθήκοντα ότι οι ενήλικες ήταν τεχνικά δύσκολο να ολοκληρωθούν. Οι Γερμανοί οδήγησαν τα βοοειδή που τραβήχτηκαν από τον πληθυσμό στο χωριό Orekhovo, και οι νεαροί ανιχνευτές ξυλοπόδαρων με άδειο καλάθια πήγαν στο ίδιο το Ναζί (υποτίθεται για σπορόφυτα λάχανου). Από αυτή την εκστρατεία, τα κορίτσια έφεραν πολύτιμες πληροφορίες: τον αριθμό των Γερμανοί που στάθηκαν, τη στιγμή της στροφής τους, τη θέση των σημείων πυροδότησης. Μετά από σύντομο χρονικό διάστημα, οι χωροφύλακες ήρθαν στο χωριό και ανάκαμψαν τα βοοειδή, απαίτησε άδικα από τους Γερμανούς.
Το επόμενο καθήκον της Λάρισας ήταν μια επίσκεψη στο χωριό Chernetsovo. Το κορίτσι, που παρουσιάζεται ως πρόσφυγας, πήρε δουλειά ως νταντά σε έναν κάτοικο της περιοχής.
1943 έτος. Αύγουστος Οι τοπικοί αντάρτες συμμετείχαν ενεργά στον πόλεμο των σιδηροδρόμων, ο οποίος συνίστατο στην υπονόμευση γεφυρών, σιδηροδρομικών γραμμών και κλιμακίων εχθρών.
Με κίνδυνο του εαυτού της, η Λάρισα ολοκλήρωσε την αποστολή"Εξαιρετική". Ήταν για αυτό το κατόρθωμα το ατρόμητο κορίτσι απονεμήθηκε (μεταθανάτια) το Τάγμα του Πατριωτικού Πολέμου του 1ου βαθμού. Νοέμβριος 1943 Η Λάρισα και δύο από τους συνεργάτες της πήγαν στην αναγνώριση στο χωριό Ignatovo. Αυτή ήταν η τελευταία εκδρομή των κομμουνιστών. Ένας προδότης βρέθηκε στο χωριό (σύμφωνα με τις υποθέσεις, ο θείος της Λάρισας), οι οποίοι παρέδωσαν την εμφάνισή τους στους Γερμανούς. Στην επακόλουθη άνιση μάχη, δύο από τους συντρόφους της πέθαναν και η ίδια η Λάρισα ανακρίθηκε και βασανίστηκε. Η καρδιά του γενναίου πατριώτη της γης της, που ήταν μόλις 14 ετών, σταμάτησε να χτυπάει στις 4 Νοεμβρίου 1943. Η Λάρισα πυροβολήθηκε από τους Γερμανούς.