/ / Rafael Varane - un fotbalist din Franța cu perspective mari

Rafael Varane - un fotbalist din Franța cu perspective mari

Raphael Varane - fotbalist născut în orașnumit Lille, în 1993, pe 25 aprilie. Astăzi apără culorile Real Madrid. Francezul este un apărător central. Dar principalul său avantaj este că poate lua și alte poziții. Fii un mijlocaș defensiv, de exemplu. Cu toate acestea, acestea nu sunt toate faptele interesante cu privire la acest jucător.

soparla monitor

Anii de început

Varan este un fotbalist care și-a început sportulactivități în FC Hellemies. În echipa de tineret a acestui club, a jucat doi ani. Apoi s-a mutat la „Lance”. În echipa de tineret a petrecut opt ​​ani întregi. Și în 2010, i sa oferit să cânte la bază. Apoi, Rafael a semnat primul său contract profesional. Primul său meci a avut loc la o săptămână după începerea antrenamentelor. Și printr-o coincidență norocoasă pentru el. Fundașul central Yahya Alledin a fost accidentat și nu a mai putut intra pe teren. Prin urmare, Rafael Varane a avut o șansă. Fotbalistul a petrecut toate cele 90 de minute pe teren.

În „Lance” a petrecut tot sezonul, timp în care a jucat 23 de meciuri și a marcat două goluri. Dar apoi, în 2011, a început o nouă etapă în cariera sa.

Raphael Varane

Cariera în Spania

Varan este un fotbalist care este foarte bunse arată pe terenul de fotbal. De aceea, în 2011, „Real” (Madrid) a decis să-și întărească apărarea oferind un contract francezului. Firește, a fost de acord. La 27 iunie 2011, a devenit oficial parte a clubului „regal”. Apropo, contractul a fost semnat pentru 6 ani. Și acum, deja 2016, și Varane este un fotbalist al Real Madrid până în prezent.

Debutul a avut loc în joc împotriva „Racing”.Francezul a jucat un întreg meci pe teren. Adevărat, scorul a rămas zero. Rivalii din următoarea întâlnire au fost jucătorii „Rayo Vallecano”. Apoi, francezul și-a petrecut toate cele 90 de minute pe teren, iar pe 67 a marcat primul său gol împotriva adversarilor. Apoi, Real Madrid a câștigat cu 6: 2. În Campionatul Spaniei, acest jucător a jucat 167 de jocuri. Într-o sută dintre ei am fost pe teren 90 de minute. În restul timpului a fost eliberat ca înlocuitor. Varan este, de asemenea, un fotbalist care nu a primit niciodată un cartonaș galben sau roșu. În Liga Campionilor, a jucat de patru ori. S-au disputat trei meciuri în faza grupelor. Și unul - în sferturile de finală. În Cupa Spaniei, francezul a jucat doar două meciuri. Dar în ele a marcat două goluri împotriva rivalilor jurați ai „Realului” - catalanul „Barcelona”.

monitor șopârlă fotbalist real Madrid

Echipa națională

Rafael Varane, ca mulți alți fotbaliști,apără culorile și echipa sa națională. A fost invitat la echipa U-17, dar nu a jucat niciodată un singur meci oficial. Dar într-un joc amical cu danezii, a marcat un gol. În 2011, a fost chemat la echipa de tineret pentru a juca într-un meci împotriva echipei naționale a Slovaciei. Așa cum a spus Rafael însuși, această provocare a fost o mare surpriză pentru el. Apropo, a jucat un meci complet. Apoi francezii au câștigat cu 3: 1.

În 2013, a fost chemat la echipa principală.Rafael trebuia să joace împotriva Uruguayului, dar nu a fost niciodată eliberat pe teren - a servit tot meciul pe bancă. Dar a participat la selecția pentru Cupa Mondială 2014. În cadrul său, a jucat două meciuri - împotriva Georgiei și Spaniei.

Rafael are multe realizări.Mai exact, șapte. Și toate au fost câștigate de el ca parte a Real Madrid. Pe lângă trofeele naționale, el are încă două victorii în Liga Campionilor. Și poți fi sigur că acestea sunt departe de ultimele sale realizări.