/ / EURO 2000: rezultate și fapte

EURO 2000: Rezultate și fapte

EURO 2000 a fost găzduit de două țări - Belgia șiOlanda. Acest lucru s-a întâmplat pentru prima dată în istorie. Al 11-lea Campionat European s-a dovedit a fi mai interesant decât turneul din 1996. La UEFA EURO 2000 au participat 16 echipe. Echipele naționale au încântat spectatorii cu meciuri incitante cu rezultate imprevizibile. Multe echipe slabe au reușit să creeze senzație, depășind formațiile stelare. Naționala Rusiei nu a putut să se califice la EURO 2000.

euro 2000

Meciuri de calificare

Nu au existat senzații în jocurile de calificare.Cel mai interesant grup a fost: Franța, Ucraina, Rusia, Islanda, Armenia, Andorra. Patru echipe s-au luptat pentru ieșire. Trei jocuri de start pentru Rusia s-au dovedit a fi un eșec. Cu toate acestea, atunci echipa națională a reușit să producă o serie puternică de șase jocuri. În meciul decisiv, Rusia, după ce a făcut o greșeală, a cedat locul Ucrainei, care a pierdut ulterior în fața Sloveniei în play-off. Franța a ajuns la UEFA EURO 2000 pe primul loc.

Grupa A

finala euro 2000

Grupul a inclus: Portugalia, România, Anglia și Germania.

România făcea ceva în faza grupelorincredibil. Ea a reușit să învingă Anglia cu 3: 2 și să egaleze cu Germania. Doar Portugalia a reușit să-i oprească pe români. Anglia a evoluat foarte slab, câștigând singura victorie. Germania a fost un eșec, pierzând două meciuri și remizând. Nimeni nu se aștepta la un astfel de nivel de joc de la germani la EURO 2000.

Portugalia și România au avansat în playoff.

Grupa B

Grupul include: Italia, Suedia, Belgia și Turcia.

Nu au existat senzații aici.Italia, fiind favorită, a ocupat primul loc, în timp ce nu a existat un joc luminos. Restul echipelor s-au luptat pentru locul doi în grupă. Belgienii au început bine, învingând Suedia în prima manșă, dar apoi au încetinit și au pierdut 0: 2 în fața turcilor, lăsându-i pe locul doi.

Italia și Turcia au plecat în play-off.

Grupa C

fotbal euro 2000

Grupul include: Spania, Iugoslavia, Norvegia și Slovenia.

Spania din grup a trebuit să fie dezvăluităfavorită. Totuși, acest lucru nu s-a întâmplat. Fotbalul EURO 2000 va fi amintit pentru începutul lor neclar. În primul meci, echipa națională a pierdut în fața Norvegiei cu un scor de 1: 0. Slovenia nu a adus senzație, pierzând cu 2: 1. Pentru a ajunge în playoff, Spania a trebuit să învingă Iugoslavia. În minutul 90, Iugoslavia conducea cu un scor de 3: 2. La începutul timpului adăugat, spaniolii egalează scorul din penalty, dar acest lucru nu este suficient. În ultimele secunde, Spania a reușit să facă un miracol marcând al patrulea gol.

Spania și Iugoslavia au ajuns în playoff.

Grupa D

Grupul include: Olanda, Franța, Republica Cehă și Danemarca.

Meciurile din grupă au fost amintite nu numaijoc incitant, dar și un scandal de arbitru. Meciul dintre Olanda și Republica Cehă s-a desfășurat în suspans. Republica Cehă juca jocul, iar meciul se apropia de sfârșit. Olanda părea să revină. La sfârșitul jocului pentru un fault foarte dubios, arbitrul a executat o lovitură de pedeapsă, care a fost transformată.

Olanda și Franța au ajuns în playoff.

Sferturi de finala

Meciul Spania-Franța a devenit cel mai interesant dinsferturile de finală ale EURO 2000. Formațiile ambelor echipe au fost impresionante. Spania a început foarte încrezătoare, a creat imediat câteva momente periculoase la poarta franceză, dar portarul a jucat cu încredere. La un moment dat, Djorkaeff câștigă un standard, iar Zidane trimite mingea exact la nouă. Cinci minute mai târziu, Spania câștigă și transformă penalty-ul. Djorkaeff în ultimele minute ia din nou Franța în față. În final, Spania are o șansă, dar Raul nu a reușit să înscrie din „punct”.

Duel Olanda-Iugoslavia a promis că va ficaptivant. Olandezii nu au fost considerați favoriții clari înainte de meci, ba mai mult, mulți nu i-au văzut în semifinale. Cu toate acestea, Iugoslavia, care a arătat un joc uimitor în grup, a fost distrusă de Olanda. Mulți analiști nu au reușit să ofere o explicație pentru acest eșec. Olanda a jucat cel mai bun joc din turneu, câștigând 6: 1.

România în confruntarea cu Italia nu este surprinzătoarear putea. Se așteptau mai multe de la echipa care a reușit să învingă Anglia în faza grupelor. Totti și Inzaghi, după ce au marcat pe minge, au trimis România acasă. Gheorghe Hadji s-a remarcat cu un joc neatractiv, care a primit două cartonașe galbene în repriza a doua.

În meciul Portugalia-Turcia, favorita era evidentă.Nunu Gomes, după ce a făcut o dublă, i-a dat afară pe turci din turneu. Pentru Turcia, atingerea playoff-ului a fost deja o realizare serioasă, așa că nu au existat fani nemulțumiți.

semifinală

gama de euro 2000

Duelul dintre Olanda și Italia a devenitdecorarea turneului. Nu a fost o finală EURO 2000, dar nu a fost inferioară din punct de vedere al intensității. Olandezii erau considerați favoriți. Au avut cel mai strălucit atac, care a reușit deja să impresioneze publicul. Italia a contracarat cu o apărare echilibrată. Italienii au trebuit să joace cu zece bărbați din minutul 34. Două penalty-uri au fost acordate la poarta lui Toldo, însă jocul portarului și stâlpul i-au ținut pe italieni în joc. Totul a fost decis într-o serie de penalty-uri post-meci, în care Italia s-a dovedit a fi mai persistentă și a continuat.

În meciul Portugalia-Franța a izbucnit al doileascandal. În timpul regulat, echipele naționale au marcat un gol și au transferat jocul în prelungiri. La sfârșit, arbitrul va acorda o penalizare pentru încălcarea indicată de arbitrul lateral. Zidane a implementat în mod inconfundabil standardul și a adus Franța în finală.

Finala EURO 2000

Acest CHE incitant nu s-a putut termina cu decoloratfinal. Și așa s-a întâmplat. În minutul 55, italienii au preluat conducerea datorită golului lui Delvecchio. Până la sfârșitul reprizei, păstrează avantajul. În minutele adăugate, mingea ajunge în poarta Italiei. În prelungiri Franța înscrie golul de aur și smulge trofeul UEFA EURO 2000. Franța-Italia - meciul a devenit cea mai interesantă finală din mulți ani.

euro 2000 franceza italia

Turneul a adus profituri uriașe organizatorilor. La meciuri au participat milioane de fani. EURO 2000 a oferit publicului o mulțime de emoții pozitive și lupte interesante.