/ / ЕУРО 1960 резултати

Резултати УЕФА ЕУРО 1960

Идеја о одржавању турнира између европских тимовапојавио се 1927. Тада то није ишло. После 30 година, УЕФА се вратила овој идеји и створила Европско првенство, или Хенри Делаунаи Цуп. Прво извлачење обављено је 1960. Завршни део је прихватила Француска.

евро 1960

Уредба

Нису сви европски тимови подржали идејуодржавајући ЕУРО 1960. 13 од 30 земаља одбило је да учествује на турниру. Међу њима су Италија, Енглеска, Немачка, Белгија и Шведска. Фудбалски савези веровали су да ће Куп спречити играче да се опораве после сезоне.

Учествовало је осталих 17 земаља чланица УЕФАжреб за 1/8 и 1/4 финала. Одржао се почетком јуна 1958. године. 14 тимова, укључујући СССР, започели су своје наступе у 1/8. Ирска и Чехословачка одржале су утакмицу за класификацију.

У 1/8 и 1/4 финала била су два меча: домаћи и гостујући. Полуфинале и финале УЕФА ЕУРО 1960 одржали су се у Француској, пошто је Хенри Делон био председник Француске фудбалске федерације.

Старт

Током УЕФА ЕУРО 1960, није било строгогрегулисани календар - челници националних тимова самостално су се договарали о месту и времену догађаја. Квалификационе утакмице, које би, у теорији, требало прво да се одрже, одиграле су се тек 5. априла и 10. маја 1959. Први меч код куће добила је Ирска са 2: 0. Узвратна утакмица одиграла се у Братислави, Чеси су могли да постигну четири гола без одговора и наставили даље.

фудбал евра 1960

Дебитантска утакмица ЕУРО 1960 одиграла се 28. септембра 1958. Утакмица СССР-Мађарска била је прва у историји Европског купа. Меч се одиграо на стадиону Лужњики.

1/8 финала

ЕУРО 1960 Русија (тим СССР-а) је почеоса домаће утакмице против Мађара. На тучу је дошло 100.000 навијача. Први гол на мечу (и историју европског првенства) постигао је у 4. минуту совјетски фудбалер Анатолиј Иљин. На ЕУРО 1960. у фудбалу, СССР је постао први у свему. Виацхеслав Метревели је убрзо повећао резултат, а Валентин Иванов је постигао резултат сламајући. Мађари су у 84. минуту могли да одговоре само једном лоптом.

Реванш утакмица одиграла се годину дана касније - 27. септембра 1959. Још једном, срећа је стала на страну совјетског тима. Победивши Мађаре минимално, СССР је отишао у четвртфинале.

У другом пару су се удружили Французи и Грци. Први меч одиграо се у Француској. Пун Парц Принцес је видео осам голова, од којих су седам постигли домаћини. Реванш утакмица завршена је резултатом: 1: 1.

Године одиграла се прва утакмица између Румуније и ТурскеБукурешт. Показали су се Румуни јачи, постигавши три гола без одговора. 26. априла 1959. године одржан је узвратни састанак у Истанбулу. Турска је победила са 2: 0, али то није било довољно. Румунски тим је отишао у четвртфинале.

Пар Норвешка-Аустрија одиграли су прву утакмицу у Ослу. Аустријанци су успели да победе са минималним скором. Узвратни сусрет одиграо се у Бечу и завршио се резултатом: 5: 2 у корист Аустрије.

Југославија и Бугарска састале су се у 1/8 финала УЕФА ЕУРО 1960. Фаворит у пару је био очигледан. Први меч победила је репрезентација Југославије резултатом: 2: 0. Други је завршен нерешеним резултатом (1: 1).

Занимљив пар на ЕУРО 1960 био јеИсточна Немачка-Португал. Први меч одиграо се у Берлину, где су домаћини изгубили (2: 2). У гостујућем сусрету у Португалији Немци су се истакли два пута, али је победа остала код домаћина (3: 2).

Исход пара Шпанија-Пољска био је прилично очигледан. У гостима су победили Шпанци (4: 2). Победили су са 3: 0 код куће и прошли у четвртфинале.

У финалном пару Данска је играла против победника квалификационог кола - Чехословачке. У Копенхагену победник није могао да се идентификује (2: 2). Код куће су Чеси победили Данце (5: 1).

Четвртфинала

Најочекиванија утакмица била је СССР-Шпанија.Било је тешко предвидети победника унапред. Али навијачима није било суђено да виде узбудљиве конфронтације. Разлог су били политички односи двеју земаља који су тих година били затегнути. Шпанија је одбила да посети СССР, нудећи одржавање мечева на неутралној територији. УЕФА је то одбила, казнила је национални тим и одредила дисквалификацију. Тако је СССР отишао у полуфинале ЕУРО 1960.

фудбал руски тим евра 1960

Француска је била упарена са Аустријом. Французи су добили оба меча. Прва је завршена резултатом: 5: 2, друга - 2: 4.

Португал се супротставио Југославији. Португалци су једва добили први меч резултатом 2: 1. Узвратни сусрет, који се догодио у Београду, завршен је поразом Португалије (5: 1).

У последњем пару састале су се Румунија и Чехословачка. Будући да су у рангу фаворита, Чеси су самопоуздано победили у два меча - (0: 2) и (3: 0).

Полуфинални

Крајем маја 1960. године обављен је жреб за полуфинале. Чехословачка је постала противници СССР-а. Француска се играла са Југославијом.

Утакмица уз учешће совјетске екипе одвијала се у арени„Велодром“. Без много напора домаћи фудбалери су победили Чехе. Први погодак постигао је Иванов, у другом полувремену је удвостручио резултат, а тачку на меч ставио је Виктор Понеделник.

1960 евра

У другом мечу, Француска је сматрана фаворитом,упркос одсуству неколико кључних играча. Југословени су повели са 1: 0, али су одмах признали. Французи су превладали у игри и до 53. минута водили 1: 4. У 55. минуту гости су постигли други, али ово очигледно није било довољно. А онда се догодило невероватно. Између 75. и 79. минута Југословени су три пута обележили и стигли до финала.

Утакмица за 3. место

Фрустриран губитком Француске, врло несигуранодржао завршни дуел против Чеха. Незадовољни навијачи извиждали су свој тим за било какву грешку. Резултат је била победа Чехословачке резултатом 2: 0.

евро 1960 репрезентација СССР

Коначно

Утакмица СССР-а и Југославије одиграна је на мокром терену, исподкиша. Генерално, игра се показала једнаком. Југословени су у почетку изгледали боље. У 43. минуту Галич је извео тим напред. Совјетски фудбалери су могли да одговоре већ у 49. минуту. Друго полувреме је одржано под нападом СССР -а. Није било могуће идентификовати победника у регуларном времену. Тек у 113. минуту Виктор Понеделник постиже други гол. Репрезентација СССР -а освојила је ЕУРО 1960. захваљујући упорности играча и пратећој срећи.