Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι μια πολύπλοκη κατασκευή, ακόμαδεν έχει ακόμη κατανοηθεί πλήρως. Χρησιμοποιούμε το πολύ μικρό του δυναμικό, βελτιώνοντας αργά και μερικές φορές μην προσπαθούμε να ανακαλύψουμε νέες ευκαιρίες για τον εαυτό μας. Αλλά ακόμη και αυτό το μικρό μέρος του έργου του κύριου οργάνου του κεντρικού νευρικού συστήματος είναι εντυπωσιακό στον περίπλοκο μηχανισμό του: οι λειτουργίες της σκέψης, οι τύποι και οι εκδηλώσεις σε όλους τους ανθρώπους είναι τόσο διαφορετικές, ενώ ταυτόχρονα υπακούουν στους ίδιους νόμους του σχηματισμού.
Κάνουμε αυτή την απλή λειτουργία κάθε μέρα,χωρίς να το παρατηρήσετε μόνοι σας. Πράγματι, για να έχουμε μια ιδέα για ένα συγκεκριμένο θέμα, απομονώνουμε διανοητικά τα κύρια χαρακτηριστικά του, τονίζοντας και τονίζοντας τα. Για παράδειγμα, για να κατανοήσει τον λόγο της ανεπιτυχούς συνέντευξης, ο δημοσιογράφος επικεντρώνεται σε αυτό που ήταν, υπό ποιες συνθήκες καταγράφηκε, τα χαρακτηριστικά του. Η επισήμανση αυτών των σημείων συνδέεται πάντα με την ευαισθητοποίηση του έργου, συγκρίνοντάς τον με άλλα πιο επιτυχημένα έργα.
Συγκρίνοντας αντικείμενα και φαινόμενα, συνάγουμε συμπεράσματαγια τις διαφορές και τις ομοιότητές τους, το αντίθετο και την ταυτότητα. Ως αποτέλεσμα, γνωρίζουμε καλύτερα τον κόσμο γύρω μας. Οι πράξεις σκέψης μας διδάσκουν, αναπτύσσουν μας. Για παράδειγμα, συγκρίνοντας τις συνεντεύξεις με την αναφορά, ένας φοιτητής δημοσιογράφος καθορίζει την ουσία και τη μορφή καθενός από αυτά τα είδη, γεγονός που του επιτρέπει να τα διαχωρίζει, να τα διακρίνει και να τα αναπαράγει στο μέλλον.
Οι βασικές λειτουργίες σκέψης περιλαμβάνουν αυτό το χαρακτηριστικό.του εγκεφάλου, χάρη στην οποία ένα άτομο είναι σε θέση όχι μόνο να επισημάνει τα μεμονωμένα χαρακτηριστικά, αλλά και τις ιδιότητες των φαινομένων και των αντικειμένων, αλλά επίσης να μπορεί να τα αντιλαμβάνεται αφηρημένα. Με βάση την αφαίρεση, διαμορφώνεται μια έννοια. Για παράδειγμα, όλοι γνωρίζουμε ότι η τροφή μας δίνει δύναμη και υγεία. Χάρη στην καθημερινή κατανάλωση κρέατος, γάλακτος και δημητριακών, ζούμε, κινούμαστε, εργαζόμαστε. Η κύρια ιδιότητα του φαγητού είναι ο κορεσμός και ο εμπλουτισμός του σώματος με τις απαραίτητες ουσίες. Απελευθερώνοντας από την έννοια του "τροφίμου", μιλώντας για την ανάγκη να ικανοποιήσουμε την πείνα, σημαίνει ήδη τρόφιμα, χωρίς καν να προφέρουμε το όνομά τους.
Αυτή η λειτουργία του εγκεφάλου μας είναι στενά συνδεδεμένηπροηγούμενο, μαζί σχηματίζουν τη σκέψη μας. Οι νοητικές λειτουργίες, η αφαίρεση και η γενίκευση επιτρέπουν σε ένα άτομο να αναγνωρίσει και να μελετήσει τον κόσμο γύρω του με βάση τα χαρακτηριστικά. Ο πρώτος τύπος δραστηριότητας του εγκεφάλου διακρίνει μια ιδιότητα ενός αντικειμένου που είναι χαρακτηριστικό μόνο αυτού. Με βάση αυτό, καταλήγουμε σε αυτό που διακυβεύεται. Αντ 'αυτού, η γενίκευση είναι επίσης ιδιοκτησία, αλλά χαρακτηριστικό όχι μόνο γι' αυτό το φαινόμενο, αλλά και για άλλους. Για παράδειγμα, χτυπώντας ένα μπόξερ είναι απότομη. Δίνουμε έναν τέτοιο ορισμό εξαιτίας των γνώσεών μας για την οξύτητα που σχηματίστηκε κατά τη διάρκεια των άλλων καταστάσεων ζωής μας: όταν βλέπουμε ποδόσφαιρο, δείχνει για φίδια, αισθάνεται ριπές ανέμου στο δρόμο.
Δηλαδή μάθαμε τι είναι η οξύτητα,έχοντας αναλύσει όλα τα χαρακτηριστικά αυτών των φαινομένων. Ήταν σε θέση να διαπιστώσουν ότι πρόκειται για μια διαδικασία που ξεκινάει με γρήγορο και δυνατό αντίκτυπο. Μόνο αυτή η λειτουργία αντανακλά στο μυαλό μας την ουσία του φαινομένου: ένας πυγμάχος νικήθηκε κατά τη διάρκεια ενός νοκ-άουτ ακριβώς λόγω της οξύτητας του αντιπάλου του.
Μια άλλη ιδιότητα του εγκεφάλου που σχετίζεται με την αφαίρεση.Η υλοποίηση είναι η άμεση αντίθεσή της. Εάν στο ένα άκρο του ραβδιού έχουμε αφαίρεση και γενίκευση, τότε στο άλλο είναι η υλοποίηση. Το πρώτο μπορεί να είναι ατομικό, το δεύτερο είναι κοινό για όλους. Στην εκπαιδευτική διαδικασία, η υλοποίηση σημαίνει ένα συγκεκριμένο παράδειγμα για μια καθιερωμένη θέση.
Χρησιμοποιείται από τον άνθρωπο κάθε μέρα με τον ίδιο τρόποάλλες πράξεις σκέφτονται. Αυτή είναι μια ξεχωριστή ιδιότητα του εγκεφάλου όταν αποσυντίθεται στα συστατικά ενός φαινομένου ή ενός αντικειμένου. Αυτό είναι στην πραγματικότητα ένα αποσυναρμολόγηση, αποσυναρμολόγηση σε μέρη. Για παράδειγμα, τρέχει ένας αθλητής. Διανοητικά, μπορούμε να διακρίνουμε τέτοια στοιχεία, όπως την εκκίνηση, το τρέξιμο και το τέλος. Αυτή θα είναι η ανάλυση αυτής της διαδικασίας δραστηριότητας.
Αυτή είναι η ψυχική δραστηριότητα, σωστάαντίθετα από την ανάλυση. Χρησιμοποιώντας τη σύνθεση, αντιθέτως, συνθέτουμε τη γενική εικόνα του τι συμβαίνει από συγκεκριμένες λεπτομέρειες. Μας δίνει την ευκαιρία να αναδημιουργήσουμε εκδηλώσεις που βασίζονται σε μεμονωμένα γεγονότα. Ένα άτομο λαμβάνει από τις ευέλικτες λεπτομέρειες μια ολοκληρωμένη ιδέα του τι συμβαίνει. Είναι σαν τη συλλογή παζλ: αντικαταστήστε το ένα ή το άλλο μέρος, πετάξτε την περίσσεια, συνδέστε το απαραίτητο.
Βασικές λειτουργίες σκέψης όπως ανάλυση καισύνθεσης, πάντα πάνε χέρι-χέρι. Μόνο στην περίπτωση αυτή πρέπει να γίνει κατανοητό ότι καμία από αυτές τις έννοιες δεν κυριαρχεί, αφού και οι δύο είναι σημαντικές. Οποιαδήποτε ανάλυση περιλαμβάνει τη σύνθεση και το αντίστροφο. Ένα πολύ εντυπωσιακό παράδειγμα συνθέσεως είναι η διερεύνηση ενός εγκλήματος. Ο ερευνητής συγκεντρώνει στοιχεία, μελέτες, συνεντεύξεις, παρουσιάζει μια σειρά από γεγονότα και ενέργειες στο μυαλό του, προκειμένου να φτάσει στο σωστό συμπέρασμα: ποιος, πότε και γιατί έσπασε το νόμο. Η όλη εικόνα του εγκλήματος που δημιούργησε αποτελείται από μια μάζα μικρών, με την πρώτη ματιά, ασήμαντα στοιχεία. Μόνο, δεν αντιπροσωπεύουν αξία, αλλά συγκεντρώνονται μπορούν να αλλάξουν την πορεία ορισμένων γεγονότων.
Η ανθρώπινη ψυχική δραστηριότητα έχει άλλες εκδηλώσεις. Για παράδειγμα, μπορεί να είναι τριών τύπων, καθένας από τους οποίους βοηθά στη γενίκευση και συγχρόνως στην υλοποίηση του περιβάλλοντος κόσμου:
Κάθε μία από τις σκέψεις μας δεν έχει μόνο περιεχόμενο, αλλά και ένα εξωτερικό κέλυφος. Δηλαδή, οι βασικές λειτουργίες της σκέψης εκφράζονται πάντοτε σε μια ορισμένη μορφή: