Από το 2012, υπάρχουν νέοι κανόνες για τον έλεγχο των οχημάτων. Ο σκοπός του ίδιου του γεγονότος παρέμεινε το ίδιο: για να αποφευχθεί η πρόσβαση στη λειτουργία
Πρώτα, βεβαιωθείτε ότι έχετε πυροσβεστήρα, κιτ πρώτων βοηθειών, σήμα στοπ έκτακτης ανάγκης. Η συνιστώμενη χωρητικότητα ενός πυροσβεστήρα είναι τουλάχιστον 2 λίτρα. Συνιστάται - δεν μπορούν να σας υποχρεώσουν να το κάνετε αυτό,
Εάν η οδηγική σας εμπειρία είναι μικρότερη από 2 χρόνια, πρέπει να υπάρχει πινακίδα «αρχάριος οδηγός» στο πίσω παράθυρο. εάν είστε "στα αγκάθια" - επίσης το αντίστοιχο σύμβολο, το γράμμα "Ш" στο τρίγωνο.
Τώρα μπορείτε να δώσετε προσοχή στο ίδιο το αυτοκίνητο. Τι πρέπει να ελέγξετε για να περάσετε την επιθεώρηση του οχήματος;
- λειτουργικότητα όλων των συσκευών φωτισμού, χειρόφρενου, ηχητικού σήματος, υαλοκαθαριστήρων και πλυντηρίων ·
- ελαστικά (το ύψος του πέλματος είναι τουλάχιστον 1,6 mm, δεν πρέπει να υπάρχουν κοψίματα ή δάκρυα) ·
- δεν υπάρχουν διαρροές λαδιού, καυσίμου, ψυκτικού (εάν παραμένουν σημεία κάτω από το αυτοκίνητο μετά τη στάθμευση, αυτό είναι σήμα συναγερμού).
- την ακεραιότητα των σωλήνων φρένων, των κυλίνδρων, των σωλήνων ·
- συντηρησιμότητα των φρένων.
Τα ακόλουθα έγγραφα πρέπει να υποβληθούν για επιθεώρηση:
- διαβατήριο οχήματος ·
- πληρεξούσιο εάν δεν είστε ο ιδιοκτήτης ·
- διαβατήριο (πολίτης) ·
- πληρωμένες αποδείξεις.
Το πληρεξούσιο πρέπει απαραιτήτως να δηλώνει το πέρασμα της επιθεώρησης, ως το πεδίο της εξουσιοδότησης ("Ελπίζω να περάσω τον έλεγχο και να εκτελέσω όλες τις σχετικές ενέργειες").
Πολλοί άνθρωποι πιστεύουν ότι είναι απαραίτητο να υπάρχει ιατρικό πιστοποιητικό και πολιτική OSAGO για να υποβληθούν σε τεχνικό έλεγχο. Αυτό δεν είναι αληθινό.
Τι άλλαξε με την εισαγωγή των νέων κανόνων;Τώρα, κατά την επιλογή σας, μπορείτε να περάσετε είτε από το TRP - μια κρατική τεχνική επιθεώρηση στο σημείο τεχνικής επιθεώρησης, η οποία βρίσκεται υπό την αιγίδα της τροχαίας. ή τεχνικός έλεγχος σε οποιαδήποτε ιδιωτική τοποθεσία που έχει την κατάλληλη εγγραφή. Εάν αγοράσατε το αυτοκίνητό σας από εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο, ο αντιπρόσωπός σας έχει σχεδόν σίγουρα μια τέτοια εγγραφή - μια επιθεώρηση σε αυτήν την περίπτωση θα σας κοστίσει λιγότερο.
Αφού περάσετε τον τεχνικό έλεγχο, παίρνετε στα χέρια σαςμια διαγνωστική κάρτα, την οποία δεν χρειάζεται να έχετε μαζί σας: τα δεδομένα του MOT σας έχουν ήδη «γεμίσει» στη βάση δεδομένων της αστυνομίας, στην οποία έχει πρόσβαση κάθε επιθεωρητής. Δεν εκδίδονται πλέον κουπόνια τεχνικής επιθεώρησης, δεν χρειάζεται πλέον να κρεμάτε περιοδικά κάτι και στη συνέχεια να ξύνετε το παρμπρίζ.