/ / Raisa Petrovna Smetanina - mândria schiului

Raisa Petrovna Smetanina - mândria schiului

Raisa Petrovna Smetanina - schior sovietic,de cinci ori campion olimpic. Campion repetat al URSS și al lumii. A câștigat peste 20 de medalii la diferite distanțe. În 1993, la Paris, i s-a oferit premiul Fair Play pentru un exemplu demn de carieră sportivă.

copilărie

Raisa Petrovna Smetanina (vezi fotografia de mai jos) s-a născut în satul Mokhcha (Komi ASSR) în 1952. Părinții viitorului campion erau crescători de reni ereditari.

Fata s-a adaptat devreme la acea viață și la toatecu inima ei s-a îndrăgostit de tundră, aerul ei, întinderi nemărginite, liniște, lacuri albastre ... Aici a câștigat independență, calm, capacitatea de a scăpa de singurătate - eternul tovarăș al unui schior în lupta pentru distanță .

Familia Smetanins era formată din cinci frați:Ivan, Ilya, Gennady, Fedor, Vladimir - și două surori: Olya și Raya. Încă din copilărie, au fost învățați să schieze, deoarece în tundră era principalul mijloc de transport. Schiurile au fost moștenite și a venit timpul când au căzut în mâinile lui Raisa.

Regiunea nordică a trăit o viață sportivă activă.Doi regizori ai școlilor locale erau mari fani ai schiului și organizau în mod regulat competiții pentru copii și făceau și filme despre asta. La sfârșit de săptămână, se vizitau constant și făceau schimb de sfaturi, căutând noi metode de antrenament. Cu entuziasmul lor, au reușit să aprindă nu numai elevii, ci și copiii din toată zona.

Raisa Petrovna Smetanina

Primele competiții și studii

Pentru prima dată, Raisa a câștigat Campionatul de tineret de la Pechoracampionatul republicii. Fata a ocupat locul doi. După școală, Smetanina Raisa Petrovna s-a mutat la Syktyvkar pentru a intra în colegiul pedagogic. Aici a întâlnit primul ei antrenor, German Kharitonov, și a început să se angajeze serios în schi. După absolvirea facultății în 1970, Raisa a fost dus la societatea sportivă Urozhay ca membru al echipei naționale.

Cariere în primii ani

În 1971, Raisa Petrovna Smetanina a fost inclusă ca antrenor al echipei naționale a URSS în lista candidaților la participarea la olimpiadă.

Cel mai dificil an pentru atlet a fost 1972,când ea, pentru a învăța toate trucurile schiului, a muncit din greu. Antrenorul ei a fost Viktor Ivanov, iar Galina Kulakova s-a ocupat de fată. Datorită acestui fapt, Raisa a dat rezultate bune, ocupând locurile trei în campionatul național (5 și 10 km.).

smetanina raisa petrovna

Primul aur

1974 i-a adus sportivului primul ei aur.Raisa Petrovna Smetanina a câștigat-o în ștafeta pe echipe la Campionatele Mondiale de la Falun. La Jocurile Olimpice de la Innsbruck, echipa sovietică avea probleme. Galina Kulakova nu a reușit să conducă echipa din motive de sănătate. Locul ei a fost luat de Smetanina.

Tânărul schior a parcurs distanța de cinci kilometristrălucitor, dar a pierdut aur în fața Helenei Tekalo, pierzând doar o secundă în fața ei. Raisa a lucrat cu antrenorul la greșeli și a dezvoltat o strategie pentru cursa următoare. Acest lucru a dat roade, iar Smetanina a reușit să ocolească toți rivalii la o distanță de zece kilometri. Rezultatul Jocurilor Olimpice este de două medalii de aur și una de argint.

raisa petrovna smetanina photo

Noi victorii

La Jocurile Olimpice din 1980, Smetanina Raisa Petrovnaa intrat în istoria schiului ca primul pilot care a câștigat podiumul de două ori în competiții individuale. La Campionatele Mondiale din 1982, atletul a câștigat o medalie de aur la o distanță de 20 de kilometri, devenind singurul schior sovietic inclus în primii șase.

Cele paisprezece Jocuri Olimpice au fost, de asemenea, încununate de succes pentru Raisa. A câștigat două medalii de argint (10 și 20 km.). Și Cupa Mondială din 1985 a adus aurul (ștafeta) la banca ei de porci.

Jocurile Olimpice din 1988 pot fi, de asemenea, considerate de succes.În cursa de zece kilometri, Raisa a câștigat argint, iar pentru douăzeci de kilometri a primit bronz. Apoi și ceilalți schiori ai noștri, Reztsova și Tikhonova, au reușit să urce pe podium.

Transfer de experiență

Realizând că o carieră atletică va avea cândvase va încheia, Raisa Petrovna Smetanina s-a ocupat de tinerii sportivi din echipă. A început educația unei noi generații de schiori ruși. Raisa Petrovna, prin exemplul personal, le-a arătat fetelor cât de perseverență și sârguință au nevoie pentru a-și atinge obiectivele. Renumitul schior le-a stabilit constant un ritm ridicat, atât la antrenamente, cât și la competiții.

biografie smetanina raisa petrovna

Ultima victorie

În 1992 Smetanina Raisa Petrovna, biografieprezentat în acest articol a mers la Jocurile Olimpice de iarnă de la Albertville. Sportivul de patruzeci de ani a apărut pe pista de schi sub al doilea număr. La o distanță de zece kilometri, ea a ocupat locul patru și a câștigat aurul la ștafetă.

Aceasta a fost ultima medalie din cariera lui RaisaPetrovna. A devenit un premiu simbolic și scump. Acum, marele cursor ar putea să se retragă și să dea ștafeta tinerilor și promițătorilor schiori. La acea vreme, Lazutina, Vyalbe și Egorova au fugit cu Raisa Petrovna la olimpiadă. În interviurile lor, fetele spuneau întotdeauna că Smetanina a adus o contribuție uriașă la schi, iar numeroasele victorii ale echipei naționale sunt doar meritul ei.

Pentru realizările sportive ale Raisa Petrovna, conducerea Republicii Komi i-a oferit o casă solidă.