בגיל 4-6 שנים בילדים, קצב ההתפתחות(בהתייחס למאפייניו הגופניים) זהים בערך ואין להם הבדלים משמעותיים. בשלב זה, אצל ילדים היחס בין חלקי עמוד השדרה זהה לזה של מבוגר. כריתת השלד טרם הסתיימה, היא גמישה. בהקשר זה, אין צורך לתת עומס כוח גדול במהלך שיעורי חינוך גופני, חשוב במיוחד לפקח על נכונות התנוחות במהלך התרגיל. יש להשתמש בצורות שונות של פעילות גופנית. יש לבנות את המופשט "חינוך גופני בקבוצת הביניים" בהתאם למאפייני הגיל של ילדים, כדי לתרום להיווצרות רעיונות אודות מבנה האדם.
רגעי משחק לילדים בני 4-5 לא מאבדים את עצמםרלוונטיות. בגיל זה חשוב לשתף פעולה במשחקי תפקידים יצירתיים פעילים. לגיל הרך חשוב ליצור את התנאים למשחק מתואם משותף, לכן חשוב שיהיה חינוך גופני בעלילה בקבוצת הביניים. הסיכום של שיעור כזה צריך לשקף בסעיף "משימות" את המיומנות של אינטראקציה קולקטיבית בשיעורי אימונים גופניים.
שרירים בילדים בני 4-6 שנים מתפתחיםבאופן לא אחיד. ראשית, גדולים וקטנים צומחים במרץ מעט אחר כך. בעת עריכת הסיכום "חינוך גופני בקבוצה האמצעית", עליכם לזכור על מינון העומס על קבוצות שרירים קטנות. כדאי גם לקחת בחשבון כי קצב הלב מופר בקלות, חשוב למנוע עבודת יתר של ילדים בגיל הרך. סימנים להפרעה בבריאות כתוצאה מפעילות גופנית מוגברת - עור הפנים הופך חיוור מאוד או בהיר מדי, הנשימה מואצת, קוצר נשימה עלול להתרחש, תנועות מתואמות בצורה לא טובה. עם מנוחה בזמן, מצבו של הילד חוזר במהירות לשגרה.
דרישות שהתקציר צריך לעמוד בהןשיעורי חינוך גופני בקבוצה הבינונית, GEF מווסתת די בבירור. חינוך גופני דורש התייחסות מכל אנשי הצוות במוסד הגן, ולכן יש לבצע את בקרתם הרפואית והפדגוגית.
על פי GEF, הסיכום "חינוך גופני בקבוצה הבינונית" אמור להכיל את הסעיפים הבאים המתארים:
מטרה.חלק זה צריך לדבר על מטרת השיעור עצמו. לדוגמא: ללמוד לקפוץ מעל חפצים שונים, לאמן צעד עם הרמת ברכיים גבוהה, ליצור את הרעיון של ילדים על משהו.
ציוד. זה מציין את אותם פריטים שיהיו מעורבים במהלך שיעורי החינוך הגופני. זה יכול להיות: כדורים, חישוקים, ספסלים, חבל קפיצה וכו '.
מהלך השיעור. יש צורך לפרק אותו לחתיכות.ניתן לזהות אותם לפי מספרים סידוריים או לפי סדר ההתנהגות (מבוא, עיקרי, סופי). בכל חלק, מצוירים בפירוט תרגילים, משחקים שנמצאים במהלך השיעור.
יש לציין כי בתחילת השיעוריםריצה והליכה קיימים, ואז כלולים תרגילים ומשחקי חוץ. בחלק האחרון יש להקדיש תשומת לב לנשימה, תרגילים ואלמנטים במשחק צריכים להיות רגועים.
לפני שתתחיל להכין קומפנדיום"חינוך גופני בקבוצת הביניים", עליך לקחת בחשבון את העלילה. עדיף אם השיעור יתקיים בצורה מהנה, ולא יהיה מערכת תרגילים עקבית. כך הילדים ישמחו להצטרף למשחק, בהתעניינות והתרגשות ייקחו חלק בכל המשימות המוכנות. לדוגמה, זה יכול להיות מסע מרתק, בו ילדים ממלאים את התפקיד של מכוניות, רכבות, נוסעים, בעלי חיים, בזמן שהם מבצעים את התרגילים הגופניים הקיימים בתוכנית.
כדי להקל על התפיסה, ניתן לארגן את היסודות העיקריים של שיעורי חינוך גופני בטבלה.
התקציר של חינוך גופני בקבוצה הבינונית (טבלה) עשוי להיראות כך:
תוכן | זמן ביצוע | הנחיות |
להלן תרגילים ומשחקים המצוינים ומתוארים ברצף מסוים | מציינים דקות או מספר פעמים לכל תרגיל. | טקסט מופנה לילדים. נועד לספק הבנה של נכונות המשימות. |
ניתן להכין תוכנית שיעורים בצורה טבלאיתאו בטקסט רגיל. הדרישה העיקרית: נוכחות האלמנטים הנדרשים בתוכן (על פי GEF: המטרה מצויינת ומהלך השיעור והאובייקטים בהם נעשה שימוש מתוארים בפירוט). במהלך השיעור, יש לחשוב על כל המשימות תוך התחשבות במאפייני הגיל של ילדים.